zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Blisko milion zachorowań na grypę i infekcje grypopochodne

17:31, 05.12.2022;   autor: msies;   źródło: IAR

Już prawie milion osób zachorowało na grypę lub infekcje grypodobne w obecnym sezonie epidemicznym. Ponad 3,5 tys. osób zostało skierowanych do szpitala. Dotychczas sezonową szczepionkę przeciwko grypie przyjęło niecałe 650 tys. osób w Polsce.


Podziel się:   Więcej

W Senacie zorganizowano debatę dotyczącą sytuacji w związku ze zwiększoną liczbą podejrzeń i zachorowań na grypę oraz małą liczbą osób zaszczepionych.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska mówił, że przeciwko grypie bezpłatnie mogą zaszczepić się kobiety w ciąży oraz osoby w wieku powyżej 75. roku życia, a do 50 proc. refundacji uprawione są dzieci od 6. miesiąca do 18. roku życia, osoby w wieku 18-65 lat z grup ryzyka ciężkiego przebiegu grypy oraz osoby w wieku od 65 do 75 roku życia. Reszta pacjentów musi zapłacić za szczepionkę 100 proc. ceny.

Kwalifikacja do szczepienia i podanie szczepionki objęte są koszykiem świadczeń gwarantowanych. Szczepionkę przeciwko grypie można przyjąć w placówkach medycznych i aptekach, jednak aby zaszczepić się w aptece pacjent musi iść najpierw do lekarza POZ po receptę na szczepionkę.


Prezydent: Jestem absolutnie przeciwnikiem obowiązkowego szczepienia
W ostatnim czasie wprowadzono ułatwienia dotyczące szczepień przeciwko grypie: zaszczepić się można w aptece, a kwalifikacji do szczepienia osoby dorosłej może dokonać także pielęgniarka, położna, ratownik medyczny, fizjoterapeuta, diagnosta laboratoryjny oraz farmaceuta. Badanie kwalifikacyjne przed szczepieniem osoby niepełnoletniej może wykonać tylko lekarz.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformowł, że planowane są kolejne ułatwienia, takie jak między innymi wystawianie e-recepty na szczepionkę, tak jak to było w przypadku covidu, kiedy wszyscy Polacy otrzymali e-receptę zdalnie. Wyłączone z tego byłyby recepty lekarskie na szczepienia refundowane i bezpłatne. Chodzi o możliwość wykonania szczepienia przeciwko grypie w aptece bez recepty lekarskiej.

Sezonowe szczepionki przeciwko grypie są dostępne w Polsce już od sierpnia. Eksperci alarmowali, że obserwowany jest drastyczny spadek zainteresowania szczepieniami przeciwko grypie.W Polsce wykonano dotąd ponad 54,4 mln szczepień przeciw COVID-19

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28     
05-02-2023
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych