zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

„Bohaterka walki o wolność i niepodległość Ukrainy”. Wystawa w Sejmie

08:01, 14.03.2019;   autor: akune;   źródło: sejm.gov.pl

– W rocznicę rosyjskiej agresji na Ukrainę otwieramy wystawę poświęconą jednej z bohaterek walki o wolność i niepodległość Ukrainy – powiedział wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, inaugurując wystawę poświęconą postaci Aminy Okujewej – ukraińskiej i czeczeńskiej wojskowej, uczestniczce Rewolucji Godności zamordowanej 30 października 2017 r.


Podziel się:   Więcej

– Jesteśmy dumni z tego, że pokazujemy tę wystawę i mówimy o symbolicznej dla Ukrainy postaci oraz, że ta niezwykła kobieta miała rodzinne związki z Polską – dodał wicemarszałek Terlecki.

Również poseł Małgorzata Gosiewska, współorganizatorka wydarzenia, podkreśliła, że Amina stała się symbolem walki o wolność, godność i niezależność państwa ukraińskiego, a także znakiem sprzeciwu wobec agresywnej polityki Rosji.

Poseł Gosiewska przypomniała, że mija pięć lat od tragicznych wydarzeń na Majdanie, aneksji Krymu oraz rozpoczęcia wojny w Donbasie. – Opracowany został specjalny raport, pokazujący zbrodnie i ofiary wojny na Ukrainie. Trafił on do Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze, gdzie czeka na rozpatrzenie – dodała.

Amina Okujewa jako ochotniczka brała udział w drugiej wojnie o niepodległość Czeczenii. Po ukończeniu uczelni medycznej w Odessie została lekarzem demonstrantów w czasie Rewolucji Godności podczas Euromajdanu w Kijowie. Stamtąd trafiła na front w Donbasie, gdzie służyła jako snajper w oddziale czeczeńskich ochotników.

Wystawa nawiązuje do 5. rocznicy masakry demonstrantów na kijowskim Majdanie

Na życie Aminy i jej męża Adama Osmajewa zorganizowano dwa zamachy. Za pierwszym razem udało im się odeprzeć atak i postrzelić samotnego zabójcę. Amina zginęła 30 października 2017 r., gdy jej samochód ostrzelano z broni maszynowej pod wsią Hławecha.

Bohaterka wystawy miała również polskie korzenie. Jej dziadkowie padli ofiarą stalinowskich represji. Po zakończeniu zesłania na Syberię osiedlili się na Kaukazie. Amina podkreślała wielokrotnie, że narody Polski i Czeczenii łączy długa tradycja walki o swoją niepodległość i niezależność od Rosji.

Wystawa została zorganizowana z inicjatywy ambasadora Ukrainy w Polsce Andrija Deszczycia oraz poseł Małgorzaty Gosiewskiej. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.

Na otwarciu wystawy była obecna również pani Irena Kamińska – mama Aminy. Wcześniej ekspozycja gościła w Radzie Najwyższej Ukrainy.

Wystawa w Sejmie nawiązuje też do piątej rocznicy masakry demonstrantów na kijowskim Majdanie.