zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Borrell apeluje do państw UE o reżim sankcyjny na wzór tzw. ustawy Magnitskiego

20:01, 15.09.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

W UE powinien powstać reżim sankcyjny za łamanie praw człowieka, wzorowany na amerykańskiej ustawie Magnitskiego, który mógłby zostać nazwany „reżimem sankcyjnym Nawalnego” – zaproponował we wtorek w PE szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.


Podziel się:   Więcej

Podczas debaty w Parlamencie Europejskim, poświęconej m.in. otruciu rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego, które miało miejsce w Rosji, Borrell był pytany o to, czy za ten czyn UE powinna nałożyć sankcje.

– Jeśli chodzi o możliwość zastosowania wobec Rosji reżimu sankcyjnego +w stylu Magnitskiego+, to kiedy obejmowałem urząd, natychmiast rozpocząłem negocjacje w sprawie systemu sankcji za łamanie praw człowieka, o czym ponownie dyskutowano na ostatniej Radzie UE do Spraw Zagranicznych. Dyskusje w Radzie trwają – powiedział, precyzując, że w tej kwestii toczą się prace nad odpowiednimi aktami prawnymi.

– Mam nadzieję, że to, co stało się z panem Nawalnym, będzie zachętą dla państw członkowskich, aby przestały dyskutować, a zaczęły działać i zatwierdziły reżim sankcji za łamanie praw człowieka, który moglibyśmy nazwać „reżim sankcyjnym Nawalnego”, podobnie jak Amerykanie swój nazywają „ustawą Magnitskiego” – zauważył.
Na początku września grupa ponad 100 eurodeputowanych wezwała niemiecką prezydencję w Radzie UE i Borrella do szybkiego przyjęcia mechanizmu sankcyjnego, aby pociągnąć do odpowiedzialności osoby odpowiedzialne za otrucie Nawalnego.

W grudniu 2019 roku ministrowie spraw zagranicznych państw UE dali zielone światło dla prac nad takimi ramami prawnymi.

W 2012 roku amerykańska Izba Reprezentantów uchwaliła tzw. ustawę Magnitskiego, która pozwala amerykańskim władzom odmówić wydania wizy urzędnikom rosyjskim, odpowiedzialnym za przypadki łamania prawa człowieka. Ustawa umożliwia też blokowanie kont bankowych tych osób.

Magnitski zmarł w 2009 roku w wieku 37 lat w więzieniu Matrosskaja Tiszyna w Moskwie, po tym – jak według obrońców praw człowieka – został ciężko pobity. Ten prawnik został aresztowany, gdy podczas przesłuchania w sprawie domniemanych oszustw podatkowych wymienił funkcjonariuszy MSW Rosji zamieszanych w przejęcia spółek i oskarżył ich o zagarnięcie z budżetu państwa równowartości 230 mln dolarów.

Kalendarz transmisji

Listopad 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30      
29-11-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych