zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Bosacki: Ratyfikacja Funduszu Odbudowy nie na najbliższym posiedzeniu Senatu

15:21, 10.05.2021;   autor: msies;   źródło: PAP

Do ustawy ratyfikacyjnej Fundusz Odbudowy Senat zgłosi poprawki, ale ratyfikacją tą izba nie zajmie się na rozpoczynającym się w środę posiedzeniu - poinformował na poniedziałkowej konferencji szef klubu senackiego KO Marcin Bosacki.


Podziel się:   Więcej

Szef klubu senackiego KO Marcin Bosacki przyznał na poniedziałkowej konferencji, że ustawa ratyfikacyjna, dotycząca Funduszu Odbudowy musi być w Senacie dobrze przygotowana, bo Sejm „zajmował się tą ratyfikacją w sposób ekspresowy i nie dość sprawny”.

„My to przygotujemy w sposób dobry. Będą poprawki do ustawy ratyfikacyjnej. Termin nie będzie odległy, natomiast nie będzie to rozpatrywane na posiedzeniu, które się zacznie pojutrze” – poinformował Bosacki.

We wtorek Sejm uchwalił ustawę wyrażającą zgodę na ratyfikację decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE. Ratyfikacja tej decyzji przez wszystkie państwa członkowskie jest niezbędna do uruchomienia Funduszu Odbudowy po pandemii COVID–19. Za ratyfikacją opowiedziała się większość klubu PiS (oprócz Solidarnej Polski), a także Lewica, PSL i Polska 2050. Teraz ustawą ratyfikacyjną musi się zająć Senat.

Jest wniosek o poszerzenie porządku obrad Senatu o ustawę ratyfikacyjną

Buda: ustawa ratyfikacyjna „nie może być uzupełniana o cokolwiek, nawet najlepsze poprawki”


Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda pytany w poniedziałek o to, czy Senat może wprowadzić poprawki do ustawy ratyfikującej Fundusz Odbudowy wskazywał, że poprawki nie mogą być włączone do tej ustawy.

– Z powodu tego, że to jest ustawa ratyfikacyjna, ona nie może być uzupełniana o cokolwiek, nawet najlepsze poprawki. A po drugie, te poprawki, które są proponowane – już je znamy – one są sprzeczne z rozporządzeniem dotyczącym Krajowego Planu Odbudowy, w związku z tym one nie mogą być uwzględnione, bo naruszałyby dokument europejski, który jest stosowany w Polsce wprost” – powiedział Buda.

Przekazał, że w czwartek rozmawiał z przedstawicielami Komisji Europejskiej, dodał, że zamierza te poprawki wysłać do KE. – I pierwsza ocena była absolutnym zdziwieniem, że chce się naruszyć rozporządzenie. Ono mówi dokładnie, jak się przyjmuje Krajowy Plan Odbudowy – powiedział wiceminister.

Jak tłumaczył, „tu nie może być zobowiązania parlamentu krajowego do treści Krajowego Planu Odbudowy”. – Byłoby to wprost naruszenie tych przepisów. Ja na pewno nie dam się na to namówić – podkreślił. Dodał, że ustawa ratyfikacyjna wprost pozwala prezydentowi przyjąć daną decyzję, która podlega taryfikacji. – Nic więcej – wskazał Buda.

Jest zgoda Sejmu na ratyfikację decyzji o Funduszu Odbudowy

Kalendarz transmisji

Czerwiec 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
  1 2 3 4 5 6
 7 8 9 10 11 12 13
 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27
 28 29 30    
16-06-2021
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych