zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Brak kobiet w składzie Rady „to jest niedopatrzenie”

21:12, 28.11.2022;   autor: msies;   źródło: PAP

W składzie Rady ds. Szkolnictwa Wyższego, Nauki i Innowacji powinny być kobiety i będą kobiety, Rada będzie rozszerzona – powiedział w poniedziałek prezydencki minister Andrzej Dera. Ocenił, że brak kobiet w składzie tej Rady „to jest niedopatrzenie”.


Podziel się:   Więcej

Prezydent Andrzej Duda tydzień temu w Pałacu Prezydenckim powołał Radę ds. Szkolnictwa Wyższego, Nauki i Innowacji. To dziewiąta rada powstała w ramach Narodowej Rady Rozwoju. Wraz z prezydentem liczy 18 członków, obecnie zasiadają w niej wyłącznie mężczyźni.

– To też jest niedopatrzenie, powinny być kobiety, zbyt późno się zorientowano. (...) Od razu zauważyłem: oj, będzie niedobrze – powiedział w TVN24 Dera, który jest jednym z członków tej Rady. – My nie mamy problemu z kobietami – szefową Kancelarii jest kobieta, dyrektorem generalnym jest kobieta, ministrem u nas jest kobieta – powiedział prezydencki minister.

Jak zaznaczył „w tym całym natłoku wyszła sprawa, która nie powinna wyjść”. – Powinny być kobiety i będą kobiety, Rada będzie rozszerzona, uzupełniona – przekazał Dera. Jak dodał w składach pozostałych rad są kobiety.


Premier do kobiet: Choć mamy takie same prawa i obowiązki, to musimy mieć równe szanse
Do zadań Rady ds. Szkolnictwa Wyższego, Nauki i Innowacji należy m.in. przygotowywanie opinii i ekspertyz dla prezydenta RP; identyfikowanie aktualnych problemów w zakresie szkolnictwa wyższego, nauki i innowacji oraz dokonywanie analizy zidentyfikowanych problemów; przegląd i analiza rozwiązań prawnych oraz opracowywanie założeń i projektów prezydenckich inicjatyw legislacyjnych dotyczących szkolnictwa wyższego, nauki i innowacji.

Rada ma także wspierać działania prezydenta związane ze szkolnictwem wyższym, nauką i innowacją; tworzyć forum debaty i dialogu w tym zakresie; promować działania i inicjatywy służące innowacyjności w nauce i gospodarce.

„Rektorzy Akademii Górniczo–Hutniczej w Krakowie, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie i Szkoły Głównej Handlowej zostali powołani przez prezydenta w skład Rady ds. Szkolnictwa Wyższego, Nauki i Innowacji. Tuż po nominacji przedstawiciele KRASP zgłosili Kancelarii Prezydenta konieczność włączenia kobiet w prace rady” – oświadczyła w zeszłym tygodniu Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP).


Premier do kobiet: Choć mamy takie same prawa i obowiązki, to musimy mieć równe szanse

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28     
04-02-2023
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych