zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Bronisław Komorowski: wybory do Sejmu i Senatu odbędą się 25 października

11:14, 17.07.2015;

– Uzasadnienie jest proste – to jest data, która pozwala stosunkowo gładko przejść PKW od ostatecznego zliczania głosów oddanych w referendum do działalności związanej z wyborami parlamentarnymi – powiedział prezydent Bronisław Komorowski ogłaszając datę wyborów parlamentarnych. Zarządził je na 25 października. Po opublikowaniu postanowienia prezydenta w Dzienniku Ustaw – najpóźniej piątego dnia od dnia zarządzenia wyborów – formalnie ruszy kampania wyborcza.


Podziel się:   Więcej

Komorowski poinformował, że podpisał postanowienie o zarządzeniu wyborów parlamentarnych, które odbędą się 25 października. Ocenił, że wybór tego terminu „to chyba nie jest wielkie zaskoczenie, bo tak naprawdę były do wyboru trzy niedziele październikowe”.

– Uzasadnienie jest proste – to jest data, która pozwala stosunkowo gładko przejść Państwowej Kkomisji Wyborczej od ostatecznego zliczania głosów oddanych w referendum do działalności związanej z wyborami parlamentarnymi – powiedział prezydent.

Zaznaczył też, że o swojej decyzji poinformował premier Ewę Kopacz, a także marszałków Sejmu i Senatu Małgorzatę Kidawę-Błońską i Bogdana Borusewicza. – Liczę, że przekażą tę informację także klubom – dodał prezydent.
Zgodnie z konstytucją wybory parlamentarne zarządza prezydent nie później niż na 90 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu i Senatu. Data wyborów wyznaczana jest na dzień wolny od pracy, przypadający w ciągu 30 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji obu izb parlamentu. Pierwsze posiedzenia Sejmu VII kadencji i Senatu VIII kadencji odbyło się 8 listopada 2011 r.

O mandat poselski może ubiegać się polski obywatel, który najpóźniej w dniu wyborów kończy 21 lat, a o mandat do Senatu - 30 lat. Kandydatów na posłów i senatorów mogą zgłaszać partie polityczne oraz wyborcy. Nie można kandydować równocześnie do Sejmu i Senatu. W wyborach parlamentarnych głosować mogą pełnoletni obywatele Polski.