W niedzielę rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, że dokumenty związane z Krajowym Planem Odbudowy zostały oficjalnie złożone w Komisji Europejskiej co zamyka proces składania KPO przez Polskę. Wiceminister funduszy i polityki regionalnej dodał, że jeszcze w niedzielę odbywały się ostatnie konsultacje z przedstawicielami Komisji Europejskiej i dokument w ostatecznej wersji został wysłany
- To jest dokument, który ma 400 stron - powiedział Müller, pytany co zawiera Krajowy Plan Odbudowy.
- Jeżeli miałbym krótko odpowiedzieć, to po pierwsze: szpitalnictwo i cały system służby zdrowia - wyjaśnił Buda. Poinformował, że na ten cel zostanie przeznaczonych kilkanaście miliardów. - Wszyscy wiemy jak ucierpiało szpitalnictwo, zostało przetestowane w związku z pandemią. Więc będziemy widzieli w każdej jednostce gigantyczne nakłady na placówki ochrony zdrowia - dodał.
- Następnie (...): ogromne inwestycje w zakresie transportu niskoemisyjnego, zeroemisyjnego, to są koleje, to jest transport autobusowy niskoemisyjny. Następnie: czyste powietrze - to, na czym nam najbardziej zależy - klimat, ochrona klimatu, czyli wymiana przysłowiowych „kopciuchów”, ale też farmy fotowoltaiczne, farmy wiatrowe - wyliczał wiceminister funduszy i polityki regionalnej.
- Cała masa inwestycji dotyczących szkolnictwa, żłobki, przedszkola - dodał.
Morawiecki: Lewica postawiła nam trudne, ale cenne warunki
- Te wszystkie zadania mieszczą się w Krajowym Planie Odbudowy - wskazał Buda. - To jest gigantyczny program reform na najbliższe pięć lat" - podkreślił.
- KPO jest do 2026 r. - wyjaśnił.
Rzecznik rządu i wiceminister pytani byli czy w KPO będą też środki na rolnictwo i obszary wiejskie.
- Środki na politykę rolną są oczywiście w gigantycznej części w klasycznym budżecie unijnym, ale również w Krajowym Planie Odbudowy - wyjaśnił Müller.
- To jest ponad 2,5 mld euro na same rolnicze zadania, na tereny wiejskie dużo, dużo więcej - dodał Buda.
Buda: Odwlekanie głosowania ws. ratyfikacji Funduszu Odbudowy nieuzasadnione