zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Buda: Krajowy Plan Odbudowy to gigantyczny program reform na najbliższe pięć lat

17:54, 03.05.2021;   autor: kawi;   źródło: PAP

Krajowy Plan Odbudowy to gigantyczny program reform na najbliższe pięć lat - wskazał wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda. Jak mówił, środki z KOP to nakłady na ochronę zdrowia, inwestycje w transport niskoemisyjny i zeroemisyjny, czyste powietrze i szkolnictwo.


Podziel się:   Więcej

W niedzielę rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, że dokumenty związane z Krajowym Planem Odbudowy zostały oficjalnie złożone w Komisji Europejskiej co zamyka proces składania KPO przez Polskę. Wiceminister funduszy i polityki regionalnej dodał, że jeszcze w niedzielę odbywały się ostatnie konsultacje z przedstawicielami Komisji Europejskiej i dokument w ostatecznej wersji został wysłany

- To jest dokument, który ma 400 stron - powiedział Müller, pytany co zawiera Krajowy Plan Odbudowy.

- Jeżeli miałbym krótko odpowiedzieć, to po pierwsze: szpitalnictwo i cały system służby zdrowia - wyjaśnił Buda. Poinformował, że na ten cel zostanie przeznaczonych kilkanaście miliardów. - Wszyscy wiemy jak ucierpiało szpitalnictwo, zostało przetestowane w związku z pandemią. Więc będziemy widzieli w każdej jednostce gigantyczne nakłady na placówki ochrony zdrowia - dodał.

- Następnie (...): ogromne inwestycje w zakresie transportu niskoemisyjnego, zeroemisyjnego, to są koleje, to jest transport autobusowy niskoemisyjny. Następnie: czyste powietrze - to, na czym nam najbardziej zależy - klimat, ochrona klimatu, czyli wymiana przysłowiowych „kopciuchów”, ale też farmy fotowoltaiczne, farmy wiatrowe - wyliczał wiceminister funduszy i polityki regionalnej. - Cała masa inwestycji dotyczących szkolnictwa, żłobki, przedszkola - dodał.

Morawiecki: Lewica postawiła nam trudne, ale cenne warunki
- Te wszystkie zadania mieszczą się w Krajowym Planie Odbudowy - wskazał Buda. - To jest gigantyczny program reform na najbliższe pięć lat" - podkreślił. - KPO jest do 2026 r. - wyjaśnił.

Rzecznik rządu i wiceminister pytani byli czy w KPO będą też środki na rolnictwo i obszary wiejskie.

- Środki na politykę rolną są oczywiście w gigantycznej części w klasycznym budżecie unijnym, ale również w Krajowym Planie Odbudowy - wyjaśnił Müller. - To jest ponad 2,5 mld euro na same rolnicze zadania, na tereny wiejskie dużo, dużo więcej - dodał Buda.

Buda: Odwlekanie głosowania ws. ratyfikacji Funduszu Odbudowy nieuzasadnione

Kalendarz transmisji

Listopad 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
  1 2 3 4 5 6
 7 8 9 10 11 12 13
 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27
 28 29 30    
26-11-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych