zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Budka: Jarosław Gowin pokazał, że jest odpowiedzialnym politykiem

16:48, 06.04.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

– Przede wszystkim oczekiwałbym dalszych kroków. Pan premier Gowin pokazał, że jest odpowiedzialnym politykiem – powiedział przewodniczący klubu KO w Sejmie Borys Budka, odnosząc się do oświadczenia Gowina, że złożył on dymisję z funkcji w rządzie.


Podziel się:   Więcej

W poniedziałek Gowin, wicepremier i minister szkolnictwa wyższego, oświadczył, że podaje się do dymisji z obu pełnionych dotychczas funkcji. Zaznaczył jednak, że jego ugrupowanie, Porozumienie, pozostaje częścią Zjednoczonej Prawicy. Na funkcję wicepremiera rekomendował minister rozwoju Jadwigę Emilewicz.

Zdaniem, budki Gowin musiałby jeszcze przekonać resztę swojego ugrupowania. Według Budki „to był test na przyzwoitość". Mówił, że „pozostając w rządzie, który pcha Polskę w ramiona szaleńczego wyścigu wyborczego należy się zastanowić, co jest ważniejsze, czy ten komfort osobisty”. – Pan premier Gowin pokazał, że wartości są ważniejsze – ocenił.

Wyraził nadzieję, że Gowin „w krótkim czasie przekona resztę polityków Porozumienia, że nie warto być w rządzie z ludźmi, dla których jedyne znaczenie mają wybory”. Powiedział, że trzyma kciuki, aby Gowin „przekonał pozostałych swoich parlamentarzystów, że ten rząd powinien odejść do historii”.

Wicepremier Jarosław Gowin: Podaję się do dymisji
Lider PO wyraził także zadowolenie, że Gowin wstrzymał się od głosu w kwestii wprowadzenia do porządku obrad Sejmu projektu PiS dotyczącego głosowania korespondencyjnego w nadchodzących wyborach prezydenckich.

– Liczę, że w tej sytuacji będziemy w stanie wspólnie zatrzymać to, co PiS próbuje zafundować Polakom - głosowanie w warunkach skrajnie niebezpiecznych, głosowanie w sytuacji kiedy państwo i samorząd powinno robić wszystko, by walczyć z koronawirusem, a nie zajmować się wyborami – mówił.

Dymisja Jarosława Gowina

Powodem podania się do dymisji przez Gowina było jego przekonanie, że wybory prezydenckie - ze względu na zagrożenia związane z epidemią koronawirusa w Polsce - nie powinny odbyć się 10 maja oraz odrzucenie przez PiS jego propozycji, by wprowadzić trzymiesięczne vacatio legis w przypadku ustawy poświęconej wyborom prezydenckim, której projekt złożył PiS. Według Gowina takie vacatio legis tej projektowanej ustawy, która ma m.in. stanowić, że głosowanie w najbliższych wyborach prezydenckich byłoby wyłącznie korespondencyjne, rozstrzygnęłoby o przełożeniu wyborów poza obecny termin.

Sejm nie wprowadził do porządku obrad projektu PiS ws głosowania korespondencyjnego

Kalendarz transmisji

Czerwiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 1 2 3 4 5 6 7
 8 9 10 11 12 13 14
 15 16 17 18 19 20 21
 22 23 24 25 26 27 28
 29 30     
06-06-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych