zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Budka: Jest próba przerzucenia odpowiedzialności ws. pandemii na opozycję

17:53, 24.11.2021;   autor: ansa;   źródło: PAP

Zorganizowanie spotkania u marszałek Sejmu i sugerowanie, że do walki z pandemią potrzebne jest uchwalenie ustaw przez Sejm, to próba przerzucenia odpowiedzialności na opozycje za decyzje dotyczące obostrzeń; takie decyzje może wprowadzić rząd rozporządzeniami - mówił szef klubu KO Borys Budka.


Podziel się:   Więcej

W Sejmie odbyło się w środę spotkanie marszałek Sejmu Elżbiety Witek z przedstawicielami klubów i kół parlamentarnych dotyczące wypracowania projektu ws. weryfikacji szczepień. Poza posłami i senatorami w spotkaniu wzięli udział m.in. wiceminister zdrowia Waldemar Kraska i przedstawiciele Rady Medycznej.

Po spotkaniu z dziennikarzami spotkał się szef klubu KO Borys Budka. – Niestety na tym spotkaniu nie było ministra zdrowia, nie było też ekspertów z Rady Medycznej oprócz dyrektora szpitala tymczasowego i niestety nie usłyszeliśmy żadnego konkretu – powiedział dziennikarzom Budka. Jego zdaniem, „to było spotkanie towarzyskie u pani marszałek”.

– Tak naprawdę pani marszałek Witek nie miała niczego konkretnego do zaproponowania, tylko wychwalała rząd, mówiąc, że na całym świecie są problemy z pandemią – powiedział. – Raz jeszcze chcę podkreślić - rząd ma wszystkie narzędzie w swoich rękach, by wprowadzić rekomendacje Rady Medycznej – dodał Budka.

Przekonywał, że rząd nie potrzebuje do tego parlamentu, bo parlament ponad półtora roku temu dał rządowi delegację do wydawania rozporządzeń ws. Covid-19. – Tłumaczyłem to pani marszałek od pierwszej minuty spotkania – podkreślił Budka. – Największą hipokryzją dzisiaj jest udawanie przez pani marszałek, że potrzeba jest zmian legislacyjnych na poziomie Sejmu - mówił. Ocenił, że jest to próba przerzucenia odpowiedzialności za decyzje na opozycję. – Niestety rząd nie ma większości i dlatego usiłuje się ratować udawanymi spotkaniami z opozycją – powiedział.

– Pani marszałek chciała powołać jakiś zespół parlamentarny, który nie wiadomo czym miałby się zajmować. Oczekiwała, że parlamentarzyści opozycji zastąpią rząd i pokażą konkretne rozwiązania – mówił szef klubu KO. – Dziś nie ma czasu na zespoły parlamentarne, na podkomisje, dzisiaj jest czas na konkretne działania ze strony rządu – apelował Budka.


Witek po spotkaniu z klubami ws. walki z pandemią: Są punkty wspólne
– Oczekujemy, żeby rząd przygotował konkretne rozwiązania, o których wiemy, że takie są rekomendacje Rady Medycznej – przekonywał Budka. – Jesteśmy w stanie te rozwiązania politycznie poprzeć, choć nie ma tutaj potrzeby prac legislacyjnych – dodał.

Przypomniał, że wraz z szefem PO Donaldem Tuskiem spotkali się w środę z przedstawicielami Rady Medycznej. – Oni wyraźnie mówią, że nie są słuchani od wielu miesięcy – przekonywał. Dopytywany ujawnił, że Rada Medyczna rekomenduje m.in. zaostrzenie egzekucji przepisów, które obowiązują, obowiązek szczepień dla personelu medycznego, bezpłatne testy i wzmocnienie Sanepidu. – Nie wykonano nic, a dziś, przy 30 tysiącach zakażeń przerzucanie na pracodawców odpowiedzialności za walkę z pandemią jest nieporozumieniem – powiedział Budka.

W jego opinii, rząd nie słucha ekspertów, bo boi się, że część elektoratu się odsunie od PiS. Poza tym - mówił Budka - dzisiaj to „Ziobro i spółka blokują działania rządu, a pani marszałek próbuje to przykryć jakimiś spotkaniami”.

Budka przyznał zarazem, że choć spotkanie niewiele wniosło, „można podziękować pani marszałek, że gdy rząd abdykuje, kiedy premier Morawiecki nie spotyka się z opozycją, kiedy nie ma ministra zdrowia, próbuje w jakiś sposób przejąć inicjatywę” – zaznaczył szef klubu KO.

Zdaniem Budki, „te wszystkie zaniechania mogą zmierzać do tego, że jedyną rekomendacją rządu na święta będzie zamykanie Polski".


Marszałek Sejmu zaprosiła szefów klubów na rozmowę ws. ponadpartyjnego projektu dot. weryfikacji szczepień

Kalendarz transmisji

Grudzień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
04-12-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych