zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Budka: Stacjonowanie w Polsce chociażby 30 tys. żołnierzy byłoby gwarancją bezpieczeństwa

20:44, 01.07.2022;   autor: msies;   źródło: PAP

Słowa prezydenta USA Joe Bidena to jest bardzo dobra deklaracja, ale papier nie obroni Polski przed ewentualną napaścią - powiedział szef klubu KO Borys Budka. Stacjonowanie chociażby 30 tys. żołnierzy w Polsce, byłoby dla nas gwarancją bezpieczeństwa - dodał.


Podziel się:   Więcej

Podczas szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w Madrycie przywódcy NATO przyjęli nową koncepcję strategiczną; uznali w niej, że Rosja jest największym i bezpośrednim zagrożeniem dla bezpieczeństwa sojuszników oraz dla pokoju i stabilności w obszarze euroatlantyckim. NATO zdecydowało także o wzmocnieniu wschodniej flanki oraz o zaproszeniu Finlandii i Szwecji do członkostwa. Prezydent USA Joe Biden oświadczył w Madrycie, że w Polsce powstanie stałe dowództwo V Korpusu Wojsk Lądowych USA.

W Polsat News Budka pytany był w piątek o wyniki szczytu NATO w Madrycie i słowa Donalda Tuska, który negatywnie ocenił efekt szczytu dla Polski i stwierdził, że działania Polski na szczycie były „mało ambitne” , a postulat stałej obecności, co najmniej dwóch brygad sił państw NATO w Polsce nie został zrealizowany.

– Niestety wbrew zapowiedziom, z nadzwyczajnego szczytu w Brukseli, który odbył się zaraz po wybuchu wojny w Ukrainie, nie ma dodatkowych żołnierzy w Polsce – powiedział Borys Budka. – Żaden dodatkowy uzbrojony żołnierz nie pojawił się u nas, a to jest najbardziej potrzebne – ocenił.

– Mówiliśmy o stacjonowaniu chociażby 30 tys. żołnierzy w Polsce. To byłby rzeczywiście dla nas gwarant bezpieczeństwa lub pokazanie Rosji, że Amerykanie traktują to bardzo poważnie – powiedział wiceszef PO.


Prezydent Duda: Sojusz Północnoatlantycki jest jednością, jest solidarny

„Papier nie obroni Polski przed ewentualną napaścią”


Dopytywany, o znaczenie deklaracji prezydenta Stanów Zjednoczonych, który potwierdził zobowiązanie do obrony każdego centymetra kwadratowego terytorium Sojuszu, Budka stwierdził, że „to jest bardzo dobra deklaracja”.

– Papier zniesie wszystko; politycy mogą powiedzieć wszystko; my jednak rozmawiajmy, jak zabezpieczyć Polskę przed ewentualnym atakiem albo prowokacją. (...) Papier nie obroni Polski przed ewentualną napaścią – zaznaczył wiceszefa PO. W jego ocenie, „niezbędne są chociażby rakiety Patriot” .

Przypomniał, że kiedy PO oddawała władzę „przygotowano zakup na ośmiu baterii”. – Dziś w produkcji, w zakupie są tylko dwie baterie tych rakiet. Wyrzucono przetarg na śmigłowce Caracale i w Polsce nie ma nowych śmigłowców. Oczywiście zapowiadają, że coś kupią. Tymczasem przez siedem lat nie zrealizowali nic swojego – powiedział Budka. Zauważył jednocześnie, że „samoloty F–35 będą w Polsce za dopiero kilka lat.


Prezydent: Rosja jest dziś największym zagrożeniem dla państw NATO

Kalendarz transmisji

Sierpień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 1 2 3 4 5 6 7
 8 9 10 11 12 13 14
 15 16 17 18 19 20 21
 22 23 24 25 26 27 28
 29 30 31    
18-08-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych