zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Budka w „DGP”: PO mówi „sprawdzam” w sprawie polexitu

08:19, 20.09.2021;   autor: kawi;   źródło: PAP

PO mówi „sprawdzam” w sprawie polexitu. W najbliższych dniach Platforma złoży w Sejmie projekt nowelizacji konstytucji - powiedział w wywiadzie dla poniedziałkowego „Dziennika Gazety Prawnej” szef klubu PO Borys Budka.


Podziel się:   Więcej

Będzie on - jak powiedział Budka - otwarty dla wszystkich klubów i kół w parlamencie. - Chcemy, by ta zmiana, podobnie jak wstąpienie Polski do Unii Europejskiej, znalazła możliwie najszersze poparcie polityczne - dodał.

Pytany, czy ta propozycja to test na intencje PiS, choć politycy tej partii zapewniają, że nie ma mowy o polexicie, Budka odparł: „mówimy »sprawdzam«”.

- Kaczyński wielokrotnie w przeszłości co innego mówił, a co innego robił. Jeśli PiS rzeczywiście nie chce wyprowadzenia Polski z UE, prezes powinien jako pierwszy podpisać nasz projekt ustawy - ocenił.

Odnosząc się do Polskiego Ładu i procedowania go w Sejmie, polityk zapowiedział, że klub będzie zgłaszać poprawki. - Skandalem jest, że taka ustawa procedowana jest w tak zawrotnym tempie - ocenił. Na uwagę, że za czasów PO wiek emerytalny był procedowany w takim samym tempie, Budka stwierdził, że „to była znacznie mniej skomplikowana ustawa”. - Do Polskiego Ładu będziemy zgłaszać poprawki. Jeśli one nie przejdą, będziemy głosować przeciwko podnoszeniu podatków - zapowiedział.

„Jesteśmy gotowi na różne warianty”
Na pytanie, czy widzi perspektywę, by zablokować Polski Ład w Sejmie, Budka odparł, że „to zależy, jak zachowa się część Lewicy i ludzie związani z Pawłem Kukizem”. Dziś - jak zaznaczył - klub PiS liczy 227 posłów. Teoretycznie - jak dodał - wszystko jest więc możliwe.

W wywiadzie dla „DGP” Budka ocenił, że w tym momencie PiS nie opłacają się wcześniejsze wybory. Zastrzegł, że na wiosnę sytuacja może być zupełnie inna.

- Jesteśmy gotowi na różne warianty. Najbardziej realny jest scenariusz stworzenia dwóch bloków: bardzo silnego środka wokół PO, PSL i Hołowni, oraz drugiego, bardziej lewicowego - powiedział, odnosząc się do kwestii możliwych scenariuszy.

Zapytany zaś, czy PO zaoferuje Kosiniakowi i Hołowni koalicję wyborczą lub blok, Budka odparł, że „formułę koalicji wyborczej”. - Nikogo nie będziemy ciągnąć za uszy. A w tym momencie widzimy duży opór. (...) Dla nich powiedzenie już dziś, że wchodzą w koalicję wyborczą, jest przyznaniem, że sami nie dadzą rady - ocenił.

Pytany z kolei, czy Tusk będzie brał udział w wyborach parlamentarnych i wejdzie do Sejmu, Budka odparł: „dla mnie jest oczywiste, że Donald Tusk będzie liderem. Pewnie warszawskiej listy”.

Zwłoki trzech osób przy granicy z Białorusią. Premier weźmie udział w odprawie ze służbami

Kalendarz transmisji

Styczeń 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych