zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

„Był nestorem polskiego komiksu”. Premier wspomina „Papcia Chmiela”

12:12, 22.01.2021;   autor: akune;   źródło: IAR

Premier Mateusz Morawiecki wspomina Henryka Jerzego Chmielewskiego. „Powiedzieć o nim, że był nestorem polskiego komiksu, to nic nie powiedzieć. Niewielu było artystów, którzy w takim stopniu ukształtowali wyobraźnię kolejnych pokoleń Polaków” – napisał o „Papcio Chmieli” szef rządu.


Podziel się:   Więcej

Premier wskazał, że Henryk Jerzy Chmielewski „uczłowieczył polski komiks, ale chyba wielu z nas może napisać, że nas także uczłowieczył”.

„Pokazał, jak piękny i plastyczny jest język polski, i jaką siłę, szczególnie w czasach szarego PRL-u, mają wyobraźnia i prawda” – czytamy we wspomnieniu Mateusza Morawieckiego na Facebooku.

Henryk Jerzy Chmielewski urodził się i dorastał w Warszawie. W marcu 1943 złożył przysięgę i został żołnierzem Armii Krajowej. Otrzymał pseudonim „Jupiter".

W czasie Powstania Warszawskiego był żołnierzem 7. pułku piechoty AK „Garłuch”. Karierę graficzną rozpoczął w wojsku. Po przejściu do cywila pracował jako rysownik, początkowo w „Świecie Przygód”, następnie w „Świecie Młodych”. Studiował na Akademii Sztuk Plastycznych w Warszawie na Wydziale Grafiki.

Jest autorem kontynuacji serii komiksowej „Sierżant King z królewskiej konnicy” oraz komiksów własnego pomysłu „Półrocze bumelanta” i „Witek sprytek”.

Największą popularność przyniosła mu ukazująca się od 1957 roku seria komiksów „Tytus, Romek i A’Tomek”, która rozeszła się w łącznym nakładzie 11 milionów egzemplarzy.

Przez wiele lat pracował w czasopiśmie „Świat Młodych”, w którym publikował kolejne odcinki. Na motywach z tej serii powstał pełnometrażowy film animowany "Tytus, Romek i A’Tomek wśród złodziei marzeń", gra komputerowa, a także gry planszowe i seria znaczków Poczty Polskiej.


„Dla ludzi mojego pokolenia kończy się jakaś epoka”. Prezydent o śmierci „Papcia Chmiela”