zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

„Był wielkim państwowcem” Prezydent i premier o Janie Olszewskim

10:57, 08.02.2019;   autor: akune;   źródło: KPRP, PAP

Jan Olszewski był wielkim państwowcem, służącym Polsce do ostatniej chwili; zawsze był gotów służyć swoją życzliwością, radą i niezwykłym doświadczeniem – napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda. „Był osobą krystalicznie uczciwą i wierną swoim poglądom” – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.


Podziel się:   Więcej

– Jan Olszewski był wielkim premierem, bo walczył o prawdziwie suwerenną i niepodległą Polskę; jego – rząd chciał dokonać wielkiej zmiany, wielkiego dopełnienia walki o naszą wolność – powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda, wspominając zmarłego.

Jan Olszewski zmarł w wieku 88 lat. Był premierem w latach 1991-1992, obrońcą opozycjonistów w procesach politycznych w okresie PRL, doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

– To niezwykły zaszczyt, kiedyś, przed laty poznania pana premiera, kiedy przyszedłem do kancelarii pana prezydenta prof. Lecha Kaczyńskiego i mogłem spotkać się z tą legendą – najpierw walki o sprawy opozycji w Polsce, bo przecież to słynny obrońca, wielki prawnik, adwokat, który bronił w najtrudniejszych czasach ludzi opozycji przed represjami komunistycznymi, a potem był tym pierwszym prawdziwie – nie tylko w sensie własnej osoby, ale także i rządu – niekomunistycznym premierem, bo przecież w rządzie Jana Olszewskiego już żadnych komunistów nie było. To był ten rząd, który chciał dokonać wielkiej zmiany, tego wielkiego dopełnienia walki o naszą wolność – wspominał Andrzej Duda.

– Mówiliśmy ostatnio o sprawach okrągłego stołu i ja powtórzę za Lechem Kaczyńskim - okrągły stół był ważny i na pewno dobrze, że miał miejsce, bo on rozpoczął pewną zmianę, ale trzeba było zaraz po wyborach 4 czerwca 1989 r. zostawić na boku porozumienia okrągłego stołu, bo przez wolę Polaków i przez to, co pokazali w wyborach 4 czerwca to, co ustalono przy okrągłym stole okazało się nieaktualne. Polacy nie chcieli żadnego kompromisu z komunistami, Polacy po prostu chcieli zmiany ustroju i trzeba było tę zmianę ustroju twardo dokonać – podkreślił prezydent.Nie żyje były premier Jan Olszewski
 
 
 
...
 
„Wskazał pewną drogę odwagi i walki o prawdziwie wolną Polskę”

Jak mówił Andrzej Duda, Jan Olszewski, kiedy został premierem, desygnował swoich ministrów i rozpoczął prace rządu, właśnie takiej „twardej zmiany” chciał dokonać. – To był pierwszy rząd, który prawdziwie chciał zmienić Polskę. To się wtedy nie udało, krótki to był czas, ale bardzo znaczący i w ogromnym stopniu wpłynął na to, co się później w Polsce stało i to, co się dzieje do dzisiaj – ocenił prezydent.

Zdaniem Andrzeja Dudy to Jan Olszewski wskazał pewną drogę odwagi i walki o prawdziwie wolną Polskę, o taką Polskę, która jest naprawdę suwerenna, która jest naprawdę niepodległa, której władza walczy ze wszystkich sił o interesy Polski, nie oglądając się na innych.

– To jest to, co w jakimś sensie mnie ukształtowało, bo ja wtedy, tamtej nocy 4 czerwca kolejnego, 3 lata później siedziałem z wypiekami na twarzy przed telewizorem i patrzyłem na to wystąpienie Jana Olszewskiego, który walczył o przerwanie swojego rządu. Jak wiemy, to się nie udało, ale to jest zapisana – można powiedzieć – w kamieniu polska historia i mam nadzieję, że to Janowi Olszewskiemu, tamta walka i tamta determinacja walki o Polskę wolną nigdy mu nie zostanie zapomniana – podkreślił Andrzej Duda.

– Można powiedzieć śmiało, że był wielkim premierem – oświadczył prezydent.

„Był osobą krystalicznie uczciwą i wierną”

Premier Mateusz Morawiecki o Janie Olszewskim: „Był osobą krystalicznie uczciwą i wierną swoim poglądom, a jednocześnie ogromnie odważną, udowadniał swoją niezłomność wielokrotnie; Rzeczpospolita poniosła dziś niewyobrażalną stratę” – napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.

„Wielki człowiek i prawdziwy patriota”

Zmarł Jan Olszewski, były premier, obrońca w procesach politycznych okresu PRL, uczestnik Powstania Warszawskiego. Wielki człowiek i prawdziwy patriota. Pokój Jego duszy – tymi słowami marszałek Sejmu Marek Kuchciński pożegnał zmarłego w piątek byłego premiera.

„Z odwagą i poświęceniem służył Polsce i Polakom”

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski napisał, że Jan Olszewski był wyjątkowym człowiekiem i politykiem.

„Z odwagą i poświęceniem służył Polsce i Polakom. Cześć Jego pamięci” – czytamy we wpisie w mediach społecznościowych.

„Jan Olszewski zawsze stał po stronie najsłabszych, krzywdzonych, zwykłych ludzi”

„Jan Olszewski był wielkim patriotą, wiernie służył Polsce i Polakom. Zawsze bronił polskich spraw. Wspaniały człowiek. Zawsze po stronie najsłabszych, krzywdzonych, zwykłych ludzi. Cześć Jego pamięci” – napisała na Twitterze b. premier Beata Szydło.

„Zanosi Pan przed tron Najwyższego niebywałą uczciwość, miłość do Ojczyzny”

„Zanosi Pan przed tron Najwyższego niebywałą uczciwość, miłość do Ojczyzny i wrażliwość na krzywdę drugiego człowieka” – napisała minister ds. pomocy humanitarnej Beata Kempa po informacji o śmierci b. premiera Jana Olszewskiego.

„Niezłomny polityk, który wyprzedził swoją epokę”

„Odszedł Jan Olszewski, wielki patriota, niezłomny polityk, który wyprzedził swoją epokę. Państwowiec, który przybliżył Polskę do NATO” – napisał szef MON Mariusz Błaszczak o zmarłym w piątek byłym premierze. Niewiele osób jego formatu pozostało w polskiej polityce – podkreślił.

„Racja stanu Rzeczypospolitej była dla Jana Olszewskiego dobrem najwyższym”

„Choć często inaczej ją rozumieliśmy, racja stanu Rzeczypospolitej była dla Jana Olszewskiego dobrem najwyższym. Panie Premierze, spoczywaj w pokoju” – napisał w piątek lider PO Grzegorz Schetyna.

„Wyrazy współczucia rodzinie i bliskim Jana Olszewskiego”

– W imieniu całego Polskiego Stronnictwa Ludowego składam wyrazy współczucia rodzinie, wszystkim znajomymi i bliskim b. premiera Jana Olszewskiego – podkreślił w piątek prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Odszedł od nas premier III Rzeczpospolitej, wybitna i heroiczna postać – dodał.

– W imieniu całego środowiska ludowego, ludowców w całej Polsce, Polskiego Stronnictwa Ludowego składam wyrazy współczucia rodzinie, wszystkim znajomym, bliskim, przyjaciołom premiera Jana Olszewskiego – oświadczył Kosiniak-Kamysz w piątek na konferencji prasowej w Sejmie.

Dodał, że odszedł od nas premier III Rzeczpospolitej, wybitna i heroiczna postać. – Był odważny wtedy, kiedy wielu po prostu na to nie było stać. Był osobą, która zostawiła nam (...) swój testament polityczny – mówił lider PSL.

Podkreślił, że w jednym z ostatnich wywiadów po śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, Olszewski wzywał do pokoju i pojednania. – Wzywał do dialogu, do rozmowy opozycji z rządzącymi czy rządzących z opozycją, do normalności w Polsce. Dla nas to jest bardzo ważne wezwanie. To jest dla nas też myśl przewodnia w działaniu politycznym, więc traktujemy ze szczególnym uszanowaniem te jego ostatnie wystąpienia dotyczące pojednania w Polsce. To pojednanie po prostu jest potrzebne – podkreślił Kosiniak-Kamysz.

Kalendarz transmisji

Grudzień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych