zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

CBA przedstawi komisji ds. służb specjalnych informację dot. finansów biura

15:35, 20.01.2020;   autor: msies;   źródło: IAR

W związku z ostatnimi publikacjami prasowymi dotyczącymi Centralnego Biura Antykorupcyjnego, szef CBA przedstawi Sejmowej Komisji do spraw Służb Specjalnych stosowne informacje – poinformował rzecznik CBA Temistokles Brodowski. Jednocześnie podkreśla, że nie jest prawdą, jakoby CBA utraciło jakiekolwiek środki finansowe.


Podziel się:   Więcej

Koalicja Obywatelska zapowiedziała w poniedziałek złożenie wniosku o informację premiera na temat finansów Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Jest to reakcja na ubiegłotygodniowe doniesienia medialne dotyczące rzekomego wyprowadzania pieniędzy z tej instytucji oraz zmian kadrowych.

Centralne Biuro Antykorupcyjne nie potwierdza opublikowanych przez media informacji. We wcześniejszym, wydanym w piątek oświadczeniu napisano także, m.in, że CBA „nie informuje o decyzjach kadrowych, podejmowanych wobec funkcjonariuszy i pracowników biura”.

„Gazeta Wyborcza” napisała w poniedziałek, że Centralne Biuro Antykorupcyjne od miesięcy ukrywa informacje o gigantycznych nadużyciach w kasie funduszu operacyjnego. Mówi się – według „GW” – o kwotach od 6,5 do nawet 15 mln zł. Pierwsze doniesienia na temat nieprawidłowości w biurze pojawiły się w mediach w zeszłym tygodniu.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro powiedział, że sprawa jest wyjaśniana i prowadzone jest postępowanie.

W czwartek TVN24 podał, że szef CBA nagle odwołał i wysłał na emerytury dwóch kluczowych dyrektorów – szefa pionu finansów i szefa pionu bezpieczeństwa wewnętrznego. Zrobił to na miesiąc przed końcem swojej kadencji. Obaj dyrektorzy byli zaufanymi ludźmi Ernesta Bejdy, a także ministrów koordynatorów: Mariusza Kamińskiego i jego zastępcy Macieja Wąsika.

„Puls Biznesu” napisał na swych stronach internetowych, że w związku z nadużyciami w CBA dymisję miał złożyć jego szef Ernest Bejda, jednak po rozmowie z koordynatorem służb specjalnych Mariuszem Kamińskim pozostał na stanowisku.

Posłowie Koalicji Obywatelskiej: Marcin Kierwiński i Cezary Tomczyk powiedzieli w poniedziałek, że chcą, by na najbliższym posiedzeniu Sejmu premier Mateusz Morawiecki przedstawił informację na temat nadużyć finansowych, do których miało dochodzić w CBA.


Posłowie KO żądają informacji o domniemanych nadużyciach w CBA

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 
26-02-2020
  • 5. posiedzenie Senatu – dzień drugi 09:00
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych