zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Uroczysty pochówek przywódców i uczestników powstania styczniowego

15:13, 22.11.2019;   autor: akune;   źródło: IAR, PAP

Na wileńskim Cmentarzu na Rossie w piątek po południu zakończyły się uroczystości pochówku 20 uczestników powstania styczniowego, w tym dwóch jego przywódców. Trumny ze szczątkami powstańców spoczęły w kryptach w centralnej kaplicy cmentarza.


Podziel się:   Więcej

Szczątki powstańców zostały odnalezione przypadkowo, w 2017 r. Po ulewnych opadach deszczu zaczęły osuwać się zbocza Góry Zamkowej. Prezydent Litwy Gitanas Nauseda mówił na konferencji prasowej, że góra „zapłakała nad losem walczących o niepodległość”.

Powstańcy zostali tam pochowani w 1863 i 1864 r., po straceniu z rozkazu władz carskich. Pochówek odbył się w tajemnicy przed rodzinami zamordowanych. Mimo tego kolejne pokolenia wilnian wiedziały o znaczeniu tego miejsca.

Przed południem czasu polskiego odprawiona została msza święta za zmarłych w Katedrze Wileńskiej, po niej trumny ze szczątkami powstańców zostały w procesji przeniesione na cmentarz na Rossie. Zabrzmiały dzwony wileńskich kościołów, a jednocześnie – dzwon Zygmunt w Krakowie.

W piątkowych uroczystościach pogrzebowych uczestniczyli przedstawiciele władz Polski – prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, premier Mateusz Morawiecki, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, przedstawiciele parlamentu, w tym wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska (PiS) i wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz (PO), a także reprezentanci władz Litwy, w tym prezydent Gitanas Nauseda, oraz Ukrainy i Białorusi.

Po ceremonii poświęcenia krypt i złożenia w nich trumien oddana została salwa honorowa na cześć powstańców.

Trumny ze szczątkami powstańców przewieziono w kondukcie żałobnym z katedry wileńskiej, gdzie w południe odprawiona została msza pogrzebowa koncelebrowana przez biskupów Litwy, Polski i Białorusi. Po jej zakończeniu prezydenci Litwy i Polski oraz wicepremier Białorusi Ihar Pietryszenko wygłosili przemówienia.

Przed wileńską katedrą zgromadził się kilkusetosobowy tłum, który mógł uczestniczyć w nabożeństwie dzięki ustawionemu przed świątynią telebimowi. Wśród obecnych można było zobaczyć liczne osoby trzymające flagi Polski, a także biało-czerwono-białe, nieuznawane przez władze w Mińsku flagi Białorusi, oraz flagi Wielkiego Księstwa Litewskiego.Symboliczny pochówek uczestników powstania styczniowego. Uroczystości z udziałem prezydenta i premiera
 
 
 
...
 
Kondukt żałobny

Część ze zgromadzonych uczestniczyła następnie w procesji żałobnej, która przeszła głównymi ulicami Starego Miasta: Zamkową, Wielką i Ostrobramską. Przy Kaplicy Ostrobramskiej kondukt zatrzymał się na modlitwę w trzech językach.„Uroczystości pogrzebowe uczestników powstania styczniowego ważne dla wzmacniania więzi polsko-litewskich”
Pamięć o bohaterach powstania styczniowego

Badania archeologiczne wykazały, że odnalezione w 2017 r. szczątki należą do straconych przez Rosjan na wileńskim placu Łukiskim powstańców styczniowych. Egzekucji z rozkazu generał-gubernatora Michaiła Murawjowa dokonywano od czerwca 1863 do marca 1864 r. Powieszonych bądź rozstrzelanych powstańców carscy żołnierze chowali potajemnie na zboczu Góry Zamkowej.

Wśród 20 odnalezionych ciał zidentyfikowano m.in. szczątki przywódców powstania na ziemiach byłego Wielkiego Księstwa Litewskiego Zygmunta Sierakowskiego i Wincentego Konstantego Kalinowskiego.Prezydent Duda z małżonką rozpoczął wizytę w Republice Litewskiej

Kalendarz transmisji

Grudzień 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30 31     
07-12-2019
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych