zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Charakterystyka energetyczna budynków. Będą zmiany w ustawie

18:50, 10.05.2021;   autor: msies;   źródło: PAP

Projekt zmiany ustawy o charakterystyce energetycznej budynków rząd planuje przyjąć w II kwartale 2021 r. - wynika z wpisu w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Nowela ma wdrożyć regulacje dot. świadectw charakterystyki energetycznej.


Podziel się:   Więcej

Jak wskazuje się w wykazie, w zakresie zmian niezbędnych do prawidłowej implementacji dyrektywy 2010/31/UE, w projekcie założono, że projekt długoterminowej strategii wspierania renowacji budynków przygotowuje minister właściwy do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa.

Proponowana regulacja ma zawierać zmiany wymagań w zakresie kontroli systemów ogrzewania i systemów klimatyzacji, umożliwienie powszechnego dostępu do podstawowych informacji zawartych w świadectwach charakterystyki energetycznej gromadzonych w Centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków, czy wprowadzenie obowiązku montażu w odpowiednich budynkach systemów automatyki i sterowania.

Dodatkowo, dla zapewnienia prawidłowego funkcjonowania systemu oceny energetycznej budynków, przewidziano m. in. wprowadzenie obowiązku sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej dla nowych budynków z chwilą ich oddawania do użytkowania.

Mają też pojawić się mechanizmy gwarantujące przekazywanie świadectw charakterystyki energetycznej w związku ze sprzedażą lub wynajmem budynków lub części budynków, czy umożliwienie funkcjonowania świadectw charakterystyki energetycznej budynków lub części budynków oraz protokołów z kontroli systemów ogrzewania lub klimatyzacji również w postaci elektronicznej.

W ocenie Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, które pracuje nad projektem, nowe regulacja pozwolą na poprawę efektywności działania systemu weryfikacji świadectw charakterystyki energetycznej, na poprawienie działania systemu informowania potencjalnego nabywcy o charakterystyce energetycznej budynku lub części budynku.

Kalendarz transmisji

Wrzesień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30   
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych