zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

„Chcę, aby Polacy mieli poczucie, że konstytucja jest ich”

21:44, 21.06.2017;   autor: pl;   źródło: PAP

Prezydent zaapelował o udział w proponowanym przez siebie referendum konsultacyjnym ws. nowej ustawy zasadniczej. – Chcę, aby Polacy mieli poczucie, że konstytucja jest ich, iż została stworzona według wzoru, który oni podyktowali – powiedział Andrzej Duda w Nowym Dworze Gdańskim.


Podziel się:   Więcej

Na zorganizowane na placu w centrum Nowego Dworu Gdańskiego spotkanie z Dudą przybyło kilkaset osób. Prezydent w swoim przemówieniu przypomniał o kilku projektach, których był zwolennikiem, w tym o programie 500 plus i obniżeniu wieku emerytalnego.

– Uważam, że źle się stało, że obecnie obowiązująca konstytucja nie umiała nas obronić przed podwyższeniem wieku emerytalnego – podkreślił Duda. Jak zaznaczył, „można to było zrobić zwykłą większością głosów w parlamencie”. Dodał, że m.in. dlatego zaproponował referendum, „w którym obywatele będą mogli wypowiedzieć się, jakiego kierunku zmian ustrojowych oczekują”. Tę zapowiedź część publiczności przywitała skandując: „Chcemy nowej konstytucji”.

Prezydent podkreślił też, że obecnie obowiązująca ustawa zasadnicza jest „konstytucją okresu przejściowego”. – Jest konstytucją, która powstała w czasie, kiedy obóz Solidarności nie był przy władzy – zauważył.

– Najwyższy czas pomyśleć o jej zmianie, o tym, żebyśmy mieli konstytucję na miarę XXI wieku. Na miarę Polski, która chce się rozwijać, która chce być Polską silną, której nie będzie się dało tak wymazać z mapy, jak dało się ją wymazać z mapy w roku 1939. Która będzie umiała budować swój potencjał i z której wszyscy będziemy mogli być coraz bardziej dumni – przekonywał prezydent.

– Dlatego proszę państwa, żebyście się włączyli w tę dyskusję na temat konstytucji. Tu każda rozmowa jest ważna, także ta, toczona przy rodzinnym stole. Proszę was, żebyście wzięli udział w tym przyszłym referendum. Ono jest naprawdę bardzo ważne, bo chciałbym, żeby Polacy mieli poczucie, że konstytucja jest ich i mieli wpływ na jej powstanie – dodał prezydent.
 
 
 
...
 
Zwracając się do mieszkańców prezydent odniósł się również do projektu budowy przekopu przez Mierzeję Wiślaną. Podkreślił, że był jednym ze zwolenników tej budowy.

Wizyta w Muzeum Stutthof

Przed przyjazdem do Nowego Dworu prezydent zwiedził Muzeum Stutthof, zlokalizowane w miejscowości Sztutowo. W czasie tej wizyty Andrzej Duda złożył m.in. wieniec pod pomnikiem upamiętniającym ofiary obozu, zapalił też znicz w obozowym krematorium. Do tej wizyty nawiązał w swoim przemówieniu.

– Moją wizytę dzisiaj na tej ziemi, na Żuławach, rozpocząłem od wydarzenia dla mnie bardzo ważnego, a mianowicie od oddania hołdu synom Rzeczypospolitej, którzy wyrośli z tej ziemi - z Żuław, z ziemi pomorskiej, gdańszczan, gdynian, Kaszubów, Żuławiaków, którzy w sposób planowy zostali zamordowani przez nazistowskich Niemców zaraz po rozpoczęciu II wojny światowej – powiedział prezydent.

– To właśnie tam umieszczono synów Rzeczypospolitej. Wszystkich tych, którzy byli Rzeczypospolitej wierni, wszystkich tych, którzy chcieli, aby ziemia ta była ziemią polską. I wszystkich tych, którzy tutaj polskość starali się budować - naszą inteligencję (...) inteligencji wiernej Polsce, wiernej II Rzeczypospolitej – mówił Duda. Jak podkreślił „zabito ich według planu, bo listy tych, których przeznaczono na śmierć były przygotowywane, jak mówią świadkowie, już od 1936 roku”.

„Oddałem im dzisiaj hołd i wszystkim tym, być może aż 65 tysiącom ludzi, których zamordowano. Zamordowano w obozie koncentracyjnym Stutthof - niemieckim nazistowskim obozie, gdzie tak jak w Auschwitz, też działała komora zagłady, gdzie działał przemysłu pogardy, ale przede wszystkim przemysł śmierci" – mówił też Duda.

Kalendarz transmisji

Sierpień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 1 2 3 4 5 6 7
 8 9 10 11 12 13 14
 15 16 17 18 19 20 21
 22 23 24 25 26 27 28
 29 30 31    
08-08-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych