zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

„Chcemy wspólnie działać na rzecz innych”. Pierwsza dama dołączyła do akcji „Choinek Jedynki”

07:34, 02.12.2019;   autor: akune;   źródło: KPRP, Polskie Radio

Już po raz piąty małżonka prezydenta dołączyła do akcji charytatywnej Polskiego Radia „Choinki Jedynki”. – Dzięki otwartym sercom i hojności słuchaczy co roku udaje się pomoc wielu osobom – powiedziała pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda.


Podziel się:   Więcej

Bombka choinkowa i świąteczny obrazek wykonane przez małżonkę prezydenta trafiły w niedzielę na aukcję charytatywną organizowaną przez Polskie Radio.

– Okres przedświąteczny, jak i same święta Bożego Narodzenia, mają w sobie niezwykłą magię, która sprawia, że choć na chwilę ustają różnego rodzaju waśnie, spory, że chcemy być blisko siebie, a przede wszystkim chcemy wspólnie działać na rzecz innych – powiedziała podczas inauguracji tegorocznej edycji „Choinek Jedynki” pierwsza dama.

Co roku w gmachu głównym Polskiego Radia goszczą znane osoby, w tym artyści, sportowcy czy przedstawiciele świata nauki, którzy przygotowują niepowtarzalne prace na rzecz osób potrzebujących.

W tym roku beneficjentami akcji będą podopiecznych Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko” oraz dorosłe osoby autystyczne przebywające pod opieką Fundacji „Wspólnota nadziei”.


Betlejemskie Światło Pokoju już płonie
Czas czynienia dobra

Radiowe wydarzenie odbyło się pod honorowym patronatem małżonki prezydenta, która przyznała, że jest to jedna z jej ulubionych akcji charytatywnych. Pierwsza dama podkreśliła, że czas przygotowań do Bożego Narodzenia „to czas, który wyzwala w nas naturalną potrzebę czynienia dobra, ale także otwiera nas na potrzeby innych, zwłaszcza tych, dla których los okazał się mniej łaskawy bądź tych, którzy z rożnych przyczyn znaleźli się w trudnej życiowej sytuacji”.

Agata Kornhauser-Duda stwierdziła, że obie fundacje dokładają wszelkich starań, by stworzyć swoim podopiecznym jak najlepsze warunki, zarówno do godnego życia, jak i do indywidualnego rozwoju na miarę ich możliwości. Zwróciła uwagę na niezwykłe zaangażowanie i ciężką pracę na rzecz potrzebujących bardzo wielu ludzi: współpracowników, rehabilitantów, terapeutów i wolontariuszy.

– Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że nawet najlepsze chęci i największe zaangażowanie nie wystarczą, by zapewnić podopiecznym kompleksową opiekę. Do tego potrzebne są fundusze i stąd tak ważne są takie akcje, jak „Choinki Jedynki” – dodała pierwsza dama.

Agata Kornhauser-Duda przypomniała, że „dzięki otwartym sercom i hojności słuchaczy radiowej Jedynki" co roku udaje się pomóc wielu osobom. – To właśnie dzięki Państwa pomocy podopieczni obu fundacji będą mieli możliwość korzystania z zajęć rehabilitacyjnych, terapeutycznych, uczestniczenia w warsztatach, w których zdobywają niezbędne umiejętności, by możliwie jak najbardziej samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu – mówiła pierwsza dama, zwracając się do słuchaczy.

Zaakcentowała, że „dzięki tym funduszom podopieczni mogą rozwijać swoje liczne talenty” i zdobywają szansę zaistnienia w szerszej społecznej świadomości. – To właśnie Państwo Drodzy Słuchacze przyczyniają się także do ich społecznej integracji – uzupełniła. – Serdecznie dziękuję i mam też głęboką nadzieję, że Państwa wrażliwość i hojność będą tak wielkie, jak w minionych latach i pomoc trafi tam, gdzie czekają na nią konkretne osoby – powiedziała.
Dobro jest potrzebne

Prezes Polskiego Radia, Andrzej Rogoyski, podkreślił, że 1 grudnia to szczególny dzień w roku, „zupełnie inny od wszystkich”. – To dzień, który my w radiu wybraliśmy sobie po to, żeby głośno mówić o tym, jak bardzo nam wszystkim dobro jest potrzebne. Dawanie tego dobra, mówienie o nim, ale przede wszystkim czynienie dobra dla tych, którzy najbardziej tego dobra potrzebują – powiedział.
„Choinki Jedynki" są jak uśmiech, który rozjaśnia świat

Anna Dymna, prezes Fundacji „Mimo wszystko” przypomniała, że już po raz dwunasty środki z licytacji wspierają jej działalność. – Za każdym razem mam wrażenie, że znajduję się na planecie, gdzie wszyscy są, bo chcą być, patrzą w jednym kierunku, wszyscy są ważni: mali i duzi. Łączy nas coś takiego, że kochamy ludzi, kochamy życie, chcielibyśmy, żeby było lepiej. Jakoś zawsze mnie się jaśniej robi, kiedy tu przyjeżdżam i uważam, że „Choinki Jedynki" są jak uśmiech, który rozjaśnia świat – wyznała.

Wizytę małżonki prezydenta w siedzibie Polskiego Radia zakończyło spotkanie z Zarządem Polskiego Radia oraz z przedstawicielami obu Fundacji i Programu 1 Polskiego Radia. Rozmawiano o specyfice pracy z dorosłymi osobami autystycznymi, które ze względu na ówczesną wiedzę medyczną, nie miały w dzieciństwie szans na właściwą diagnozę, terapię i edukację. Podjęto także temat metod pracy z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie oraz pozostającymi w trudnej sytuacji życiowej z innych przyczyn.

W ramach tegorocznej, osiemnastej już odsłony „Choinek Jedynki" wsparcie otrzymają podopieczni Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko” oraz Fundacji „Wspólnota nadziei”. Fundusze zbierane będą poprzez licytację prac namalowanych przez dzieci w konkursie plastycznym Programu 1 Polskiego Radia oraz licytację świątecznych prac i przedmiotów przekazanych przez Przyjaciół Jedynki.

Tematem prac tradycyjnie już są „Tajemnice świąt Bożego Narodzenia", a licytacja przedmiotów potrwa od 2 do 7 grudnia. Od poniedziałku do piątku w audycji „Cztery Pory Roku" licytowane będą prace dorosłych Przyjaciół Jedynki. W sobotę 7 grudnia w godz. 8.00-19.30 – w Wielkim Finale – przeprowadzona zostanie licytacja 20 prac dzieci, które wygrały w konkursie i 12 prac podopiecznych obu Fundacji, na rzecz których zbierane są fundusze. Ponadto w poniedziałek 9 grudnia w audycjach: „Sygnały dnia", „Cztery Pory Roku", „Muzyczna Jedynka" i „Ekspres Jedynki" odbędzie się licytacja przedmiotów podarowanych przez Przyjaciół radiowej Jedynki.

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 
27-02-2020
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych