zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

„Chcemy znaleźć i ukarać winnych zatrucia Odry”

10:24, 13.08.2022;   autor: msies;   źródło: PAP

Zrobimy wszystko, aby ograniczyć straty i zminimalizować negatywne skutki zanieczyszczenia dla Odry, codziennie odbieram raporty od służb – powiedział premier Mateusz Morawiecki. Została wyznaczona nagroda za wskazanie winnych tej sytuacji.


Podziel się:   Więcej

Premier zabrał głos na konferencji prasowej po zakończeniu posiedzenia sztabu kryzysowego w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim, dotyczącego sytuacji na Odrze.

Morawiecki podkreślił, że podczas spotkania odebrano raporty od strony wszystkich służb. – To jest coś, co robimy od kilku dni i to jest to, co poleciłem MSWiA, aby codziennie przeprowadzać odpowiednie działania – działania, meldunki, plan działań, plan akcji, kto za co jest odpowiedzialny i tego typu raporty, tego typu działania są prowadzone i codziennie odbieram raporty – mówił premier.

Podkreślił, że ten dramat ekologiczny na Odrze jest bardzo poważny i stanowi ogromne zadanie dla całego państwa, dla wszystkich służb. – Wszystkie zadania zostały rozdysponowane i wszystkie służby działają – zapewnił Morawiecki.


Premier o zanieczyszczeniu Odry: Truciciele nie pozostaną bezkarni
 
 
 
...
 
Jednak – jak mówił – „doszło do opieszałości niektórych służb, do zbyt wolnej reakcji, do zbyt wolnych działań”. Przypomniał, że z tego powodu wyciągnął konsekwencje kadrowe. – I jeżeli dojdę do takiego wniosku, że doszło do poważnego naruszenia obowiązków lub zbyt wolnego działania, to będą wyciągane kolejne konsekwencje – zapowiedział premier.

– Dla mnie jednak najważniejsze jest to, aby jak najszybciej uporać się z tym nieszczęściem ekologicznym, ponieważ przyroda jest naszym wspólnym dziedzictwem, jest dobrem narodowym. I dlatego zrobimy wszystko, aby nie tylko zapobiegać tego typu wydarzeniom na przyszłość, ale także zrobimy wszystko, aby ograniczyć straty, aby zminimalizować negatywne skutki dla Odry, dla ekosystemu Odry tego zanieczyszczenia – powiedział szef rządu.


Katastrofa ekologiczna na Odrze: Premier zdymisjonował szefa Wód Polskich i Głównego Inspektora Ochrony Środowiska

Milion złotych za wskazanie osoby odpowiedzialnej za zanieczyszczenie Odry


Szef rządu poinformował, że administracja będzie podejmować działania, aby znaleźć i ukarać winnych katastrofy ekologicznej na Odrze. – Chcemy znaleźć winnych i ukarać sprawców tego ekologicznego przestępstwa, z którym najprawdopodobniej mamy do czynienia – mówił premier.

Jak dodał, według wszelkiego prawdopodobieństwa doszło do zrzutu do Odry szkodliwych substancji. – Będzie przeznaczona specjalna nagroda, specjalne działania po to, żeby jak najszybciej można było dojść do tego, kto, gdzie jest sprawcą tego typu przestępstwa wobec środowiska naturalnego – dodał.

Premier zapewnił, że władza „napiętnuje i będzie ścigać z całą stanowczością przestępstwo, które stoi u podstaw potężnego zanieczyszczenia ekologicznego”.

Komendant Główny Policji generał inspektor Jarosław Szymczyk wyznaczył nagrodę w wysokości miliona złotych za wskazanie osoby odpowiedzialnej za zanieczyszczenie Odry lub posiadającej istotne informacje mogące doprowadzić do ustalenia sprawców.


Marszałek Senatu: Zatruli Odrę, nie zostawimy tego!