zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

„Chciałbym, by element solidarności promieniował stąd na całą Polskę”

18:37, 26.06.2017;   autor: akune, msies;   źródło: PAP

– Mieszkańcy Kępna skrwawili się w powstaniu wielkopolskim. To był jeden z wielkich militarnych sukcesów w naszej historii. Dzięki temu powstaniu Wielkopolska wróciła do kraju – przypomniał prezydent podczas spotkania z mieszkańcami Kępna (Wielkopolska).


Podziel się:   Więcej

Prezydent podczas swojego wystąpienia mówił porządku i współpracy w Kępnie i o tym, że chciałby, aby to promieniowało na całą Polskę.

– Bo dla mnie to jest taki wielki element solidaryzmu, że wszyscy o to dbamy i nawet jeśli będzie tak, że sąsiad z jakichś przyczyn nie mógł, to ja pójdę i sprzątnę też u niego, nie tylko żebym ja miał czysto, ale byśmy my mieli czysto. Ja bym chciał, powiedziałbym solidarnego Kępna, ale ja bym chciał, by to był element naszego solidarnego państwa, ja bym chciał, byśmy wszyscy zarażali się wzajemnie taką postawą – powiedział Duda.

– Ja Państwu, Wielkopolanom, ogromnie tego gratuluję, bo to tutaj jest, tego nie trzeba tu wprowadzać – dodał prezydent.

Przypomniał też walkę, którą Polacy prowadzili w Wielkopolsce w okresie zaborów, „jako naród z nadzieją na powrót do Polski”. Także wtedy – zauważył – w regionie ważna była „praca organiczna i wspieranie się nawzajem”. – „Kupuj u swojego”, to było tutaj hasło niezwykle ważne, to jest coś, co tu, w Wielkopolsce było i nigdy nie zginęło. Bardzo Państwu za to dziękuję – mówił prezydent.

– I teraz jesteście tu u siebie, jesteście wrośnięci w tę ziemię, niezależnie od tego, jak wiały wiatry historii mieszkaliście tutaj i budowaliście swój dobrobyt. I budujecie go nadal – podkreślił prezydent. Zaznaczył, że w Kępnie nie występuje bezrobocie.

– To jest wasza wielka zasługa, ogromny sukces, właśnie wasz. Bo to nie jest zasługa państwa, to jest zasługa lokalnej przedsiębiorczości, pomysłowości i odwadze mieszkańców Kępna i okolic, że potraficie wziąć sprawy w swoje ręce, że potraficie zainwestować, uruchomić biznes, dać pracę innym, swoim sąsiadom, czy po prostu ludziom, którzy tej pracy szukają, bo chcą utrzymać rodzinę – podkreślił Duda.
 
 
 
...
 
Muszą zostać wyciągnięte „wnioski z błędów i niedociągnięć”

Wyraził nadzieję, że aktywność mieszkańców Wielkopolski będzie wspierać program wicepremiera Mateusza Morawieckiego, który - jak zaznaczył prezydent – „dąży do tego, by była wspierana drobna i średnia przedsiębiorczość”.

Podkreślił, że chciałby, aby każdy z jego rodaków mógł się wypowiedzieć. – Dlatego, że dzięki temu uzyskamy jeden efekt, który dla mnie, jako prezydenta wybranego przez naród jest ogromnie ważny: Polacy będą mieli poczucie, że nowa konstytucja jest naszą konstytucją, bo została napisana według wskazówek danych przez polskie społeczeństwo i obywateli – powiedział Duda.

Zdaniem prezydenta, nowa ustawa zasadnicza będzie konstytucją obywatelską. – Nie tylko przez obywateli zatwierdzoną w głosowaniu, ale że kierunki, w jakich ją tworzono były przez obywateli wyznaczone – podkreślił. Prezydent poprosił uczestników spotkania „o wsparcie w tym dziele” i zaapelował o udział w referendum. Prezydent chciałby, aby referendum odbyło się 11 listopada 2018 r.
Spotkanie z burmistrzem i samorządowcami

Podczas wizyty w Kępnie prezydent spotkał się też w ratuszu z przedstawicielami władz wojewódzkich i samorządowych oraz parlamentarzystami. Burmistrz Piotr Psikus powiedział PAP, że poniedziałkowa wizyta to dla mieszkańców miasta historyczne wydarzenie, ponieważ ostatni raz Kępno gościło prezydenta RP w 1925 roku i był to Stanisław Wojciechowski.

Burmistrz dodał, że wizyta prezydenta jest okazją, żeby zaprezentować kępińską gospodarność i przedsiębiorczość. – U nas jest najniższe, zaraz po Poznaniu, bezrobocie w województwie wielkopolskim. Kępno jest dobrym miejscem do życia – podkreślił Psikus.

Ponadto podczas wizyty w Kępnie grupa rodziców wręczyła prezydentowi listy z prośbą o pomoc w utworzeniu ośrodka dziennego pobytu dla dzieci autystycznych.

„Chcę, aby Polacy mieli poczucie, że konstytucja jest ich”

Kalendarz transmisji

Październik 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
05-10-2022
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych