zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

„Chciałem, by na 100-lecie niepodległości było 100 Pomników Historii, będzie o kilka więcej”

12:58, 20.04.2018;   autor: akune;   źródło: PAP

Prezydent Andrzej Duda ustanowił 10 nowych Pomników Historii; są wśród nich m.in.: Święta Lipka – sanktuarium pielgrzymkowe, Krasiczyn – zespół zamkowo-parkowy, Lidzbark Warmiński – zamek biskupów warmińskich, Rogalin – zespół pałacowy z ogrodem i parkiem, a także Kwidzyn – zespół katedralno-zamkowy.


Podziel się:   Więcej

Rozporządzenia uznające nowe obiekty zabytkowe za Pomniki Historii zostały wręczone przez prezydenta Andrzeja Dudę podczas piątkowej uroczystości w Pałacu Prezydenckim.

Prezydent przypomniał, że chciał, żeby na 100-lecie odzyskania niepodległości na liście Pomników Historii znalazło się 100 obiektów. Dodał, że wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński przekazał mu, że będzie ich „trochę ponad 100”.

– Bardzo za to dziękuję, że ta lista Pomników Historii będzie w Polsce uwzględniała tak ważne i tak bliskie wielu Polakom, tak znane miejsca, które przecież wszyscy podziwiamy, państwo je reprezentujecie – podkreślił prezydent.

– Chciałem z całego serca podziękować za opiekę nad tą piękną, zabytkową substancją, nad tymi wielki świadectwami naszej historii, nad tymi wielkimi świadectwami naszych dziejów, czy w ogóle dziejów tych części dzisiejszej Polski, bo przecież nie wszystkie z tych obiektów były zbudowane polskimi rękami, niektóre były zbudowane np. przez Krzyżaków, jak chociażby Kwidzyn, ale to jest bogactwo kultury europejskiej, bogactwo kultury europejskiej, które dzisiaj znajduje się w naszych rękach, które historia, los nam powierzył i dziękuję państwu z całego serca, że o nie dbacie – dodał.

– Chcę powiedzieć, że ogromnie się cieszę i jest to dla mnie wielka satysfakcja, mam nadzieję, że z tym większą radością i z tym większym zainteresowaniem nasi rodacy i turyści z zagranicy będą przybywali, żeby te państwa perełki w naszej historii, kultury, podziwiać – podkreślił prezydent.

Tym samym lista Pomników Historii, licząca dotąd 81 pozycji, powiększyła się do 91 obecnie.

 
 
 
...
 
„Będziemy mieli na pewno ponad 100 Pomników Historii”

Minister kultury ocenił, że uroczystość jest „nie tylko symbolicznym potwierdzeniem tego, co jest ważne dla tożsamości, dla wspólnotowości tej dużej wspólnoty, małych wspólnot, tych małych polskich ojczyzn, ale także to jest spotkanie, w którym mówimy o pięknie”.

– Zarówno dla pana prezydenta, jak i dla mnie to są takie uroczyste momenty, ale ktoś bardzo ciężko pracował żebyśmy mogli tego wpisu dokonać – dodał. Wicepremier Gliński podziękował wszystkim, którzy „dbają o to, żeby ten polski profesjonalizm w dziedzinie dziedzictwa kulturowego, w dziedzinie pomników historii dalej był utrzymywany”.

– Będziemy dalej tak, jak dotychczas, dbali o polską kulturę, o polskie dziedzictwo. Jak będzie trzeba, to będziemy zakupywali najcenniejsze dzieła sztuki dla Polski, dla polskiego narodu. Będziemy pod tym względem absolutnie konsekwentni, bo to jest nasz obowiązek. Robimy to dla Polski, robimy to dla naszej polskiej wspólnoty – podkreślił szef MKiDN.

Gliński potwierdził także informację prezydenta, o tym, że na 100-lecie niepodległości „będziemy mieli na pewno ponad 100 Pomników Historii”. – To jest takie zobowiązanie, ale to także jest dowód naszej ciężkiej pracy, ciężkiej pracy ludzi, którzy to przygotowują i dowód bogactwa polskiej kultury, bo tak jest wielu kandydatów i to dobrych kandydatów, których możemy na tę listę Pomników Historii zapisać – mówił.

Do listy Pomników historii dołączyły następujące obiekty:

 • Sanktuarium pielgrzymkowe w Świętej Lipce;
 • Zamek biskupów warmińskich w Lidzbarku Warmińskim;
 • Zespół dawnego klasztoru Norbertanek w Strzelnie;
 • Zespół zamkowo-parkowy w Krasiczynie;
 • Twierdza Wisłoujście w Gdańsku;
 • Zespół dworsko-parkowy w Koszutach;
 • Zespół katedralno-zamkowy w Kwidzynie;
 • Wzgórze Tumskie w Płocku;
 • Zespół pałacowy z ogrodem i parkiem w Rogalinie;
 • Ruiny zamku Krzyżtopór w miejscowości Ujazd;  Wielokulturowe dziedzictwo Łodzi na liście Pomników Historii
 • Najwyższe wyróżnienia

  Pomnik Historii, to jedna z pięciu form ochrony zabytków wymienionych w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami z 2003 r. Terminem tym określa się zabytek nieruchomy o szczególnym znaczeniu dla kultury naszego kraju.

  Rangę Pomnika Historii podkreśla fakt, że jest on ustanawiany przez prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej specjalnym rozporządzeniem na wniosek Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W treści prezydenckiego rozporządzenia wyszczególnia się cechy danego zabytku świadczące o jego najwyższej wartości, określa się precyzyjnie jego granice i zamieszcza schematyczną mapkę obiektu.

  Pomniki Historii ustanawiane są od 1994 r. Do dziś to najwyższe wyróżnienie nadano 91 zabytkom. Z każdym rokiem, lista najcenniejszych obiektów sukcesywnie powiększa się.

  Do grona pomników historii mogą dołączać obiekty architektoniczne, krajobrazy kulturowe, układy urbanistyczne lub ruralistyczne, zabytki techniki, obiekty budownictwa obronnego, parki i ogrody, cmentarze, miejsca pamięci najważniejszych wydarzeń lub postaci historycznych oraz stanowiska archeologiczne.


  Polska ma dziesięć nowych obiektów na liście Pomników Historii

  Kalendarz transmisji

  Listopad 2022
  PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4 5 6
   7 8 9 10 11 12 13
   14 15 16 17 18 19 20
   21 22 23 24 25 26 27
   28 29 30    
  27-11-2022
  brak zaplanowanych transmisji
  godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych