zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Choinka w Pałacu Prezydenckim ozdobiona przez młodych artystów

22:15, 02.12.2022;   autor: akune;   źródło: KPRP, Twitter

Ozdoby nawiązujące do trwającego roku romantyzmu w Polsce, a jednocześnie podkreślające regionalny charakter ornamentów kamieniczek zamojskich udekorowały bożonarodzeniową choinkę w Pałacu Prezydenckim. Autorami prac są uczniowie Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu, którzy wspólnie z pierwszą damą Agata Kornhauser-Dudą ubrali w piątek drzewko.


Podziel się:   Więcej

Tradycyjnie już w Sieni Wielkiej Pałacu Prezydenckiego stanęła choinka ozdobiona przez utalentowaną plastycznie młodzież.

W każdym roku do siedziby głowy państwa przyjeżdżają młodzi ludzie reprezentujący inną szkołę artystyczną. Tym razem dekoracje przygotowali licealiści z Zamościa, którzy w swoich pracach podkreślili piękno i niepowtarzalny charakter regionu, w którym mieszkają.

– Bardzo podoba mi się, że nie zapominacie o swoim regionie i jesteście z niego dumni – powiedziała Agata Kornhauser-Duda.

Pogratulowała młodzieży wspaniałego projektu nawiązującego też do trwającego roku romantyzmu, bowiem dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane Ballady i romanse Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm.


Pierwsza dama wsparła akcję Mikołaj Dzieciom 2022


Świąteczna Zbiórka Żywności z udziałem pierwszej damy
Młodzi ludzie zwrócili uwagę na globalne wyzwania związane z ochroną środowiska, stąd charakter prac ma wymiar ekologiczny. Dekoracje zostały wykonane tradycyjną metodą papieru czerpanego.

Uczniowie opowiedzieli o realizacji projektu, do którego wykorzystali sita przygotowane z drewnianej ramki z naciągniętą siatką. Pulpę – masę, która stanowi bazę, młodzież wykonała z miękkiego papieru białego, który w miarę potrzeby oraz wyobraźni barwili barwnikami naturalnymi, np. herbatą czarną i zieloną, rumiankiem, cynamonem, kurkumą.

Do zdobienia użyto zasuszonych wcześniej ziół, kwiatów, traw, zbóż – zebranych z malowniczych roztoczańskich łąk i ogrodów. Inny rodzaj dekoracji stworzono w pracowni projektowania graficznego: przygotowane wcześniej grafiki wycięto w tekturze za pomocą plotera laserowego.

Efekt jest naprawdę imponujący – podkreśliła pierwsza dama, dziękując młodym ludziom za udział w inicjatywie. Przypomniała, że choinkę będą oglądali goście z kraju i zza granicy odwiedzający Pałac Prezydencki, gdyż do Sieni Wielkiej prowadzi główne wejście z dziedzińca.


Pierwsza dama zaprasza na Międzynarodowy Kiermasz Dobroczynny
Wspólnie zaśpiewano kolędy, a później Pani Prezydentowa rozmawiała z uczniami o szkolnych specjalizacjach, planach na przyszłość młodych ludzi, ich dokonaniach i ambicjach artystycznych.

Młodzieży i towarzyszącym jej pedagogom Pierwsza Dama życzyła spokojnych, spędzonych w rodzinnym gronie Świąt Bożego Narodzenia oraz by nowy rok był lepszym od poprzedniego.


Zbiórka darów dla podopiecznych hospicjum. Pierwsza dama dołączyła do akcji

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28     
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych