zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

„Cieszę się, że w Senacie jest reprezentowane tak szerokie spektrum polityczne”

17:01, 12.11.2019;   autor: msies;   źródło: PAP

Dziękuje rodakom za frekwencję w wyborach parlamentarnych, jakiej nie widzieliśmy od 1989 r.; zależy mi, aby demokracja i obywatelskość w Polsce się umacniała – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas inauguracyjnego posiedzenie Senatu X kadencji.


Podziel się:   Więcej

Prezydent gratulował senatorom wyborczego zwycięstwa. – Cieszę się, że w Senacie dzisiaj jest reprezentowane tak szerokie spektrum polityczne, prawie tak szerokie, jak w polskim Sejmie – oświadczył Duda. – Wierzę w to, że to będzie dobra kadencja – dodał.

Prezydent przypominał, że pierwsze wybory do Senatu były wyborami w pełni wolnymi. – Senat 1989 r. był tą Izbą, która wracała na arenę parlamentarną Rzeczypospolitej Polskiej wraz z odnawiającą się Rzeczypospolitą, wraz z Rzeczypospolitą wracającą do swojej pełnej suwerenności i niepodległości – mówił.

Duda przypominał też słowa prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który mówił, że Senat nie może zostać zlikwidowany. – Senat – patrząc na historię 500 lat naszego parlamentaryzmu – zawsze był wtedy, kiedy Polska była wolna, zawsze był w suwerennej i niepodległej, rzeczywiście prawdziwej, wolnej Polsce. Niech ten Senat zostanie, bo Senat jest jej symbolem, a poza tym jest bardzo ważnym czynnikiem debaty politycznej – oświadczył prezydent.

„Chciałbym, żeby w Senacie nie zdarzały się gorszące sytuacje”

– Praca parlamentarna nie jest łatwa. Politycy, jakimi państwo jesteście spotykają się z rożnego rodzaju krytyką, czy atakami. Tak to po prostu jest – mówił prezydent.

– „Chciałbym, żeby pewne obyczaje – które tutaj zawsze w Senacie były – przetrwały i żeby rożnego rodzaju gorszące sytuacje się tutaj nie zdarzały – dodał.

Prezydent zapewniając senatorów o swojej otwartości na dyskusję i rozmowy z nimi, życzył im spokojnej i merytorycznej pracy, a także „jak najmniej napięć i jak najwięcej satysfakcji ze służby dla Rzeczpospolitej”.
 
 
 
...
 
„Głos Senatu był przeze mnie uwzględniany częściej, niż w przypadku innych prezydentów”

Prezydent podkreślił, że to, co działo się w Senacie zawsze mu imponowało. – Myślę, że będzie to Senat ważny, niewykluczone, że będzie to Senat trudny. Nie ma tutaj dzisiaj jednoznacznej większości senackiej, są senatorowie niezależni, oczywiście większość mandatów zdobył obóz Zjednoczonej Prawicy, czy też - jak ja to wolę mówić - zjednoczonych konserwatystów, ale na pewno będzie dyskusja i na pewno będzie debata. I myślę, że wiele z tych debat będzie bardzo ciekawych i wiele z tych debat będzie zasługiwało na uwzględnienie - podkreślił prezydent Duda.

– Państwo doskonale wiecie, ci którzy obserwowali także i moją pracę przez ostatnie lata, że w wielu przypadkach głos Senatu był przeze mnie uwzględniany dużo częściej, niż miało to miejsce w przypadku poprzednich prezydentów. Chcąc nie chcąc nawet ci z państwa, którzy niekoniecznie zawsze się ze mną zgadzają muszą to przyznać, że wielokrotnie głos opozycji w Senacie był przeze mnie także uwzględniany wtedy, kiedy uważałem, że głos ten jest słuszny i służy interesom Rzeczypospolitej i że powinien zostać uwzględniony - dodał prezydent.
„Pakiet obywatelski powinien zostać przynajmniej przedyskutowany”

Prezydent nawiązał do wyboru Elżbiety Witek (PiS) na marszałka Sejmu IX kadencji. Witek była jedynym zgłoszonym kandydatem, poparło ją 314 posłów.

Andrzej Duda wskazał, że to „wielka legitymacja, ale i duże zobowiązanie”. Zwrócił uwagę, że Koalicja Obywatelska wstrzymała się od głosu, nie zagłosowała przeciw i nie wystawiła swojego kandydata. Wskazał też na „pozytywny głos” Polskiego Stronnictwa Ludowego i Kukiz'15, które zagłosowały za kandydaturą Elżbiety Witek. Zwrócił uwagę, że także Lewica nie zgłosiła własnego kandydata i poparła Witek.

– To pokazuje, że debata w polskim parlamencie, dyskusja może być inna, może być konstruktywna. To oczywiście stwarza zobowiązanie dla pani marszałek – powiedział.

– Myślę, że warto także pochylić się nad postulatami, które padły w izbie. Pakiet obywatelski – myślę, że powinien być co najmniej przedyskutowany i przemyślany. Myślę, że to był kiedyś bardzo ważny postulat i myślę, że warto do niego wrócić, porozmawiać na ten temat – dodał.

Kalendarz transmisji

Grudzień 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30 31     
14-12-2019
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych