zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Cieszyński: Portal pracawpolsce.gov.pl stworzony we współpracy z ekspertami

15:35, 07.07.2022;   autor: akune;   źródło: PAP

– Skierowany do Ukraińców szukających pracy portal pracawpolsce.gov.pl był wszechstronnie konsultowany z ekspertami w dziedzinie rekrutacji. Docelowo portal ma być dostępny także dla obywateli Polski – powiedział Janusz Cieszyński, sekretarz stanu w KPRM ds. cyfryzacji.


Podziel się:   Więcej

Janusz Cieszyński, sekretarz stanu w KPRM ds. cyfryzacji i pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa, mówił o uruchomionym w środę portalu pracawpolsce.gov.pl, który ma ułatwić Ukraińcom i Ukrainkom znalezienie pracy w Polsce. Projekt jest koordynowany przez Cyfryzacja KPRM.

– Na ten moment program jest skierowany do osób, które przyjechały z Ukrainy – zaznaczył Cieszyński.

Dodał, że serwis został zbudowany w ramach działalności pro bono partnerów z zagranicy w celu wsparcia osób z Ukrainy. Warunkiem koniecznym do założenia konta jest posiadanie numeru PESEL.

– Każda osoba może w łatwy sposób w dowolnym urzędzie gminy wyrobić numer PESEL i dzięki temu skorzystać z tego systemu. Przypomnę, że do tej pory ponad 600 tys. dorosłych obywateli Ukrainy już ten numer PESEL ma – wskazał.

– Natomiast pracujemy nad tym systemem w taki sposób, aby dało się go prosto przekształcić na taki, który jest dostępny dla obywateli Polski. Myślę, że docelowo tak właśnie będzie – dodał.


Wystartował rządowy portal z ogłoszeniami pracy dla Ukraińców
Cieszyński odniósł się do pytania, czy rządowy portal spełni wymagania rekruterów – obecnie przy zakładaniu profilu zawodowego nie ma opcji wgrania klasycznego pliku CV.

– To co zaproponowaliśmy było (...) konsultowane z ekspertami w dziedzinie rekrutacji, z firmami, które się tym zawodowo zajmują i dlatego liczymy na to, że rekomendacje się sprawdzą – powiedział. Jak podkreślił, celem rządu jest, by stworzone profile kandydatów były „pomocne dla pracodawców”. – Od samego początku chcieliśmy współpracować z profesjonalistami – dodał.

Cieszyński wyjaśnił, że po wprowadzeniu danych i uzupełnieniu profilu zawodowego kandydaci będą każdorazowo proszeni o zgodę na przekazanie konkretnemu pracodawcy danych osobowych – gdy pracodawca znajdzie w bazie danych interesujący go profil, musi wysłać prośbę o uzyskanie takiej zgody. Powiadomienie o wysłaniu takiej prośby kandydat otrzyma mailem, a po uzyskaniu zgody na wgląd do danych osobowych rekruter skontaktuje się z kandydatem. – Chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo danych osobowych – podkreślił Cieszyński.


Prezydent podpisał ustawę ułatwiającą kontakty obywateli Ukrainy z pracodawcami
Cyfryzacja KPRM wraz z Ministerstwem Transformacji Cyfrowej Ukrainy zaplanowała akcję rozpowszechniania informacji o portalu. – Informacje o serwisie będą szeroko dostępne w mediach ukraińskich, we współpracę włączyli się też ukraińskojęzyczni influencerzy, którzy opowiadają o tym rozwiązaniu – mówił Cieszyński.

Portal pracawpolsce.gov.pl w swoim założeniu ma zaprezentowanie „jak najszerszego wachlarza (...) możliwości" zatrudnienia – zarówno dla pracowników fizycznych jak i umysłowych. – Do portalu pracawpolsce.gov.pl podłączone są wiodące portale pracy, które z kolei oferują oferty pracy przede wszystkim dla tzw. białych kołnierzyków – powiedział Cieszyński.


Szefernaker: Nadchodzi czas na stworzenie systemu wsparcia dla uchodźców z Ukrainy
Wiemy, że wiele osób, które do Polski przyjechało już tę pracę podjęło, ale mamy też taką informację, że spośród tych osób wiele ma wyższe wykształcenie i wysokie kwalifikacje, ale jeszcze nie zdecydowały się te osoby podjąć pracy właśnie w tych zawodach, w których te kwalifikacje można wykorzystać – doprecyzował.

Trzy wersje językowe


Portal pracawpolsce.gov.pl jest dostępny w trzech wersjach językowych: po polsku, ukraińsku i angielsku.


Cieszyński: Jeszcze w maju ruszy portal, który ułatwi uchodźcom z Ukrainy znalezienie pracy

Kalendarz transmisji

Sierpień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 1 2 3 4 5 6 7
 8 9 10 11 12 13 14
 15 16 17 18 19 20 21
 22 23 24 25 26 27 28
 29 30 31    
09-08-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych