zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

CIS ws. głosowania posłów KO nad wotum zaufania: najpewniej doszło do pomyłki

13:52, 20.11.2019;   autor: msies;   źródło: PAP

Najpewniej doszło do pomyłki, zdarzają się bardzo rzadko komplikacje techniczne w czasie głosowań, ale dotyczą sytuacji, gdy któryś z posłów nie może użyć karty do głosowania - tak do sprawy głosowania przez trójkę posłów KO nad wotum zaufania dla rządu odniósł się dyrektor CIS Andrzej Grzegrzółka.


Podziel się:   Więcej

Sejm udzielił we wtorek wieczorem wotum zaufania rządowi Mateusza Morawieckiego. Zgodnie z danymi ze strony internetowej sejmu "za" w tej sprawie opowiedział się cały klub PiS oraz dwoje posłów Koalicji Obywatelskiej: Gabriela Lenartowicz i Marek Hok, a poseł KO Jacek Protas wstrzymał się od głosu.

Lenartowicz, Hok i Protas wystosowali we wtorek oświadczenia do marszałek Sejmu Elżbiety Witek, w których zgłosili problemy z kartami do głosowania. Oświadczyli, że głosowali przeciwko wotum.

– Co prawda bardzo rzadko, ale zdarzają się pewne komplikacje techniczne w czasie głosowania. Dotyczą one jednak sytuacji, gdy któryś z posłów nie może użyć karty, nie zaś przypadków, że ktoś zagłosował „za”, a wynik był „przeciw” bądź odwrotnie. Wczoraj najpewniej doszło do pomyłki - przekazał Grzegrzółka w odpowiedzi na pytania o oświadczenia trojga posłów KO ws wtorkowego głosowania.

Lenartowicz, Hok i Protas: głosowaliśmy przeciwko wotum zaufania dla rządu
Wszyscy troje: Lenartowicz, Hok i Protas to doświadczeni parlamentarzyści, należący do Platformy Obywatelskiej. Rzecznik PO Jan Grabiec powiedział we wtorek, że władze klubu „przyjęły do wiadomości” argumentację trojga swych kolegów. – Przyjęliśmy do wiadomości te wyjaśnienia, a władze z pewnością zajmą się jeszcze tą sprawą - powiedział.

Rzeczniczka dyscypliny klubowej Katarzyna Mrzygłocka poinformowała natomiast, że zamierza porozmawiać z Lenartowicz, Hokiem i Protasem na temat wtorkowych głosowań. – Przyjmuję takie wyjaśnienie, że te czytniki do głosowania mogły nie zadziałać dobrze, myśmy to zresztą mówili, że one dobrze nie działają, było dużo takich głosów na sali - dodała posłanka KO.

Rząd premiera Morawieckiego z wotum zaufania