zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Co z rządową koalicją? Rozmowy o przyszłości Zjednoczonej Prawicy

07:49, 21.09.2020;   autor: akune;   źródło: IAR, PAP

W poniedziałek zbiera się kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości, aby rozmawiać o sytuacji po rozpadzie koalicji z Solidarną Polską i Porozumieniem.


Podziel się:   Więcej

W zeszłym tygodniu Sejm uchwalił nowelizację ustawy o ochronie zwierząt, która zakłada m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra i ogranicza ubój rytualny. Ustawę poparło 356 posłów, 75 było przeciw, a 18 się wstrzymało.

Mimo dyscypliny klubowej w klubie PiS przeciw było 38 jego członków. W tym gronie było kilkunastu posłów należących do PiS oraz wszyscy posłowie Solidarnej Polski. Od głosu wstrzymało się 15 posłów drugiego z koalicjantów, czyli Porozumienia.

W piątek szef klubu PiS Ryszard Terlecki powiedział, że po głosowaniu załamały się rozmowy w sprawie rekonstrukcji rządu, prowadzone w ramach Zjednoczonej Prawicy. Dodał, że koalicja na obecną chwilę praktycznie nie istnieje, a decyzje koalicjantów PiS będą miały konsekwencje, jeżeli chodzi o stanowiska w rządzie.


Terlecki: Praktycznie koalicja Zjednoczonej Prawicy nie istnieje
Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk również w piątek w Programie 3 Polskiego Radia powiedział, że ostateczną decyzję w sprawie przyszłości Zjednoczonej Prawicy podejmie kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości.

Minister dodał, że realną opcją w zaistniałej sytuacji jest utworzenie rządu mniejszościowego. Zaznaczył jednocześnie, że taki rząd nie ma szans funkcjonować do końca kadencji i dlatego takie rozwiązanie łączyłoby się z przyspieszonymi wyborami.


Dworczyk: U niektórych posłów Zjednoczonej Prawicy wygrał polityczny, partykularny interes
Wiceminister aktywów państwowych, poseł Solidarnej Polski Janusz Kowalski zaznaczył, że Zjednoczona Prawica trwa, a Solidarna Polska jest lojalnym partnerem koalicyjnym.

Janusz Kowalski uważa, że różnice między PiS a Solidarną Polską, takie jak w przypadku nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, nie powinny dzielić koalicjantów w kwestiach strategicznych.


Müller: Scenariusz rządu mniejszościowego powinien być brany pod uwagę
W piątek wiceprezes Porozumienia Maciej Ociepa powiedział, że koalicja Zjednoczonej Prawicy jest najlepszą opcją w obecnym parlamencie. Zaapelował do PiS, by powrócić do rozmów koalicyjnych.


Bielan: Trzeba poczekać, aż emocje opadną, i wrócić do stołu negocjacyjnego
W związku ze złamaniem dyscypliny w głosowaniu w piątek 15 posłów PiS zostało zawieszonych w prawach członka partii. Wobec kilku kolejnych posłów toczą się postępowania wyjaśniające.


Po głosowaniu ws. „piątki dla zwierząt” 15 posłów PiS zawieszonych w prawach członków partii

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
 1 2 3 4 5 6 7
 8 9 10 11 12 13 14
 15 16 17 18 19 20 21
 22 23 24 25 26 27 28
 29 30 31    
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych