zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Co z wypłatą zasiłku opiekuńczego? Jest rozporządzenie

08:02, 03.11.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

Podstawą do wypłaty zasiłku opiekuńczego jest złożone przez ubezpieczonego oświadczenie o konieczności opieki nad dzieckiem lub członkiem rodziny, poddanych obowiązkowej kwarantannie lub izolacji – wynika z rozporządzenia, które opublikowano w poniedziałek wieczorem w Dzienniku Ustaw.


Podziel się:   Więcej

Rozporządzenie Rady Ministrów zmieniające poprzednie regulacje w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii dotyczy kilku z zapowiadanych wcześniej kwestii zmian w obostrzeniach i środkach zapobiegawczych w walce z pandemią.

Konieczne złożenie oświadczenia


Zgodnie z opublikowanym w poniedziałek rozporządzeniem „podstawą do wypłaty zasiłku opiekuńczego (...) jest złożone przez ubezpieczonego oświadczenie o konieczności opieki nad dzieckiem lub członkiem rodziny, (...) poddanych obowiązkowej kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych”.

Kto może skorzystać z zasiłku ppiekuńczego?Chodzi o zasiłek opiekuńczy przysługujący ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad chorym dzieckiem w wieku do ukończenia 14 lat; innym chorym członkiem rodziny; chorym dzieckiem legitymującym się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji do ukończenia 18 lat.


Lockdown w Polsce? „Brane są pod uwagę różne warianty”

Kiedy rozporządzenie wchodzi w życie?


Jak napisano w rozporządzaniu, oświadczenie powinno zawierać odpowiednie dane oraz podpis ubezpieczonego.


Rozporządzenie wchodzi w życie od wtorku, z wyjątkiem przepisu ws. wypłaty zasiłku opiekuńczego, który wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, z mocą od dnia 24 października 2020 r.


Premier: Tylko zjednoczeni i przestrzegając zaleceń służb jesteśmy w stanie wygrać z epidemią

Kalendarz transmisji

Wrzesień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30   
18-09-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych