zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

„Ćwiczenia Defender-Europe to symbol naszej solidarności sojuszniczej, ale także siły NATO”

15:55, 10.05.2021;   autor: msies;   źródło: PAP

Spotykamy się w samym środku ćwiczenia Defender–Europe, w którym udział bierze 28 tys. żołnierzy z 26 krajów; to prawdziwy symbol nie tylko naszej solidarności sojuszniczej, ale też prawdziwej siły NATO – powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda podczas szczytu Bukareszteńskiej Dziewiątki.


Podziel się:   Więcej

W poniedziałek ok. godz. 15 polskiego czasu rozpoczął się szczyt B-9 z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, przebywającego z wizytą w Rumunii. W szczycie bierze również udział prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden oraz szef NATO Jens Stoltenberg. Z uwagi na pandemię spotkanie ma charakter hybrydowy.

Prezydent Duda w swym wystąpieniu na początku spotkania podziękował prezydentowi Rumunii Klausowi Iohannisowi za zorganizowanie szczytu. – To dla mnie zaszczyt, że mogłem go współinicjować i że mogę być współgospodarzem naszego spotkania – podkreślił.

– Cieszę się, że dziś jest z nami również prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki i sekretarz generalny NATO. Zaraz państwu powiem, dlaczego jest to tak istotne, odwołując się do współpracy w ramach formatu B–9, dlaczego właśnie te więzi transatlantyckie, NATO, ale również nasze oczekiwania wobec szczytu NATO, zarówno tego, jak i przyszłego roku są tak istotne – powiedział prezydent.

Podkreślił, że do szczytu B–9 dochodzi „w samym środku ćwiczenia Defender–Europe, którego to znacząca część odbywa się na terytorium Rumunii”. Prezydent zauważył, że w manewrach bierze udział 28 tys. żołnierzy z 26 krajów.

– Jestem bardzo dumny, że mogę powiedzieć, że kilka godzin temu polscy spadochroniarze wylądowali ramię w ramię z amerykańskimi żołnierzami w ramach ćwiczeń przeprowadzanych jako część Defender–Europe – kontynuował prezydent.

– To prawdziwy symbol nie tylko naszej solidarności sojuszniczej, ale również prawdziwej siły NATO i to właśnie w tym duchu chciałbym przekazać głos państwu – zaznaczył Andrzej Duda.

Bukareszteńska Dziewiątka to kraje wschodniej flanki NATO: Polska, Rumunia, Litwa, Łotwa, Estonia, Węgry, Słowacja, Czechy i Bułgaria. W listopadzie 2015 r. podczas szczytu w Bukareszcie państwa te podpisały wspólną deklarację, w której oświadczyły, że połączą wysiłki na rzecz zapewnienia, tam, gdzie to konieczne, „silnej, wiarygodnej, zrównoważonej obecności wojskowej” NATO w regionie.
 
 
 
...
 

Kalendarz transmisji

Czerwiec 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
  1 2 3 4 5 6
 7 8 9 10 11 12 13
 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27
 28 29 30    
16-06-2021
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych