zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Cyberbezpieczeństwo, energia atomowa, paliwa kopalne. Rusza dialog z USA

15:07, 09.11.2018;   autor: kf;   źródło: PAP

Porozumienie między Polską i USA dotyczące strategicznego dialogu w kwestii energii podpisali w piątek w Warszawie Piotr Naimski, sekretarz stanu w KPRM oraz sekretarz ds. energii USA Rick Perry.


Podziel się:   Więcej

– Partnerstwo pomiędzy Stanami Zjednoczonymi w dziedzinie energii, bezpieczeństwa energetycznego jest na dobrej drodze – mówił tuż przed podpisaniem porozumienia Naimski.

Cyberbezpieczeństwo, energia atomowa, paliwa kopalne

Jak podano, porozumienie dotyczy prowadzenia regularnego dialogu z udziałem administracji i ekspertów obu państw w obszarach związanych w szczególności z cyberbezpieczeństwem, energią atomową, paliwami kopalnymi i infrastrukturą energetyczną i stanowi realizację wspólnego oświadczenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz Prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki Donalda J. Trumpa wydanego w Waszyngtonie 18 września 2018 r.

– Bezpieczeństwo dostaw energii to element bezpieczeństwa narodowego naszego kraju – powiedział w piątek Naimski. Dodał, że współpracę w zakresie bezpieczeństwa energetycznego Polska rozumie jako równoległą do działań w dziedzinie militarnej.

Naimski podkreślił, że współpraca Polski i Stanów Zjednoczonych w obszarze energii otwiera bardzo szerokie możliwości. Jak zaznaczył, Polska chce umacniać i rozwijać współpracę z USA w zakresie energetyki nuklearnej czy bezpieczeństwa cybernetycznego w sieci.

– Jeżeli nie będziemy w stanie obronić naszych sieci energetycznych, naszych instalacji krytycznych przed atakami, które będą prowadzone poprzez narzędzia informatyczne (...), będziemy bezradni – podkreślił Naimski.
 
 
 
...