zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Cyrańska: przedsiębiorcy oczekiwali uproszczeń w rozliczaniu VAT

12:31, 27.03.2019;   autor: msies;   źródło: PAP

– Nowelizacja ustawy o VAT z 2008 roku zawierała szereg wypracowanych wcześniej uproszczeń w rozliczeniach, których oczekiwali przedsiębiorcy - zeznała w środę przed komisją ds. VAT b. zastępczyni dyrektora departamentu podatku od towarów i usług w MF Anna Cyrańska.


Podziel się:   Więcej

Przewodniczący komisji Marcin Horała pytał, czy Cyrańska brała udział w pracach nad nowelizacją ustawy o podatku od towarów i usług, przyjętej w listopadzie 2008 roku. Cyrańska odparła, że prowadziła tą nowelę „na najniższym, technicznym szczeblu”.

Dopytywana o okoliczności wprowadzenia do niej możliwości kwartalnego rozliczania się podatników Cyrańska powiedziała, że część przyjętych wówczas zmian została wypracowana jeszcze przed 2008 rokiem.

– Ponieważ w 2008 roku, kiedy prowadziłam tę ustawę, byłam niejako kontynuatorem prac poprzedniego projektu „radowego”, czyli tego, który w Sejmie piątej kadencji nie uzyskał ostatecznie opublikowanego kształtu, tylko został przerwany w wyniku dyskontynuacji prac sejmowych. Większość rozwiązań, które przyjęliśmy w projekcie „radowym” w 2008 roku, to były rzeczy, które już wypracowaliśmy w latach poprzednich” – mówiła.
Tratkiewicz: Przed 2013 roku nie było powodu do niepokoju w związku z luką VAT
 
 
 
...
 
Oświadczyła, że nowela zawierała „szereg rozwiązań upraszczających rozliczenia podatku od towarów i usług, na które oczekiwali przedsiębiorcy”. Zaznaczyła też, że „nie przypomina sobie”, by w toku prac nad nowelą pojawiła się propozycja ograniczenia rozliczeń kwartalnych.

– Wiedzieliśmy, że to (rozliczenia kwartalne – red.) może znacznie poprawić podatnikom rozliczenie, ale my staraliśmy się, wprowadzające je, żeby zachować wpływy budżetowe w ten sposób, że wprowadzone były zaliczki miesięczne na podatek przy większych podmiotach; oznacza to, że budżet nie czekał do ostatniej chwili na rozliczenie tego podatku, tylko z zaliczek miesięcznych finansował potrzeby wydatkowe– tłumaczyła.

Dopytywana czy – w jej opinii – rozliczenia kwartalne mogły sprzyjać oszustom podatkowym, Cyrańska odparła, że pion kontrolny MF wskazywał, iż „różnice w deklarowaniu podatku przez dostawcę i przez nabywcę, czyli różne okresy rozliczeniowe, mogą sprzyjać tego typu nieprawidłowościom”.

Horała pytał też, czy Cyrańska pamięta „jakąś aktywność” doradczyni społecznej b. ministra finansów Jacka Rostowskiego Renaty Hayder przy pracach nad nowelą z 2008 roku.

– Pamiętam, że przygotowywałam odpowiedź na propozycję, którą przedłożyła Renata Hayder przy projekcie tej ustawy. Był to domysł, żeby wprowadzić tam fakultatywny dla podatników moment powstania obowiązku podatkowego, co zostało (..) wyraźnie skrytykowane i nie znalazło się ostatecznie w projekcie – odparła.
„Wprowadziliśmy odwrócony VAT w Polsce, bo kontrola nie dawała sobie rady”

Świadek powiedziała, że uczestniczyła w pracach nad nowelizacją wprowadzająca odwrócony VAT na złom i miała świadomość jak wielkie nadużycia są w tej branży. Zaznaczyła, że był to pierwszy przypadek wprowadzenia odwróconego VAT w Polsce. Na pytanie, czy jako pracownik MF spotkała się z zarzutem, że definicja złomu jest nieprecyzyjna, powiedziała: – Chcieliśmy jak najszerzej potraktować towar, którym dokonywano wyłudzeń". Wydawało się nam, że jeśli wprowadzimy ogólny zapis załomu, to wystarczy.

Zaznaczyła, że przy pracach nad przepisami, „nie było alarmów ze strony branży, że robimy to nieprawidłowo”. Podkreśliła jednak, że szybko okazało się, że przestępcy tak organizują dostawy i tak wyszukują towary, którymi obracają, by obejść przepisy . Jako przykład wskazała zużyte akumulatory, które w pewnym momencie stały się „hitem” oszukańczych transakcji.

– Gdy branża zaczęła sygnalizować nieprawidłowości spotkaliśmy się z jej przedstawicielami (...), którzy pokazali nam, gdzie są oszustwa i (...) szybko włączyliśmy poprawkę złomową do legislacji, która już trwała - zaznaczyła. Wskazała, że był to tzw. załącznik nr 11. Dodała też, że ponieważ odwrócony VAT na złom miały już Niemcy, to Polska starała się, by w tym załączniku znalazły się mniej więcej takie sam asortyment złomowy jak u sąsiadów. Miało to - jej zdaniem - zapobiec wpychaniu wyłudzeń do Polski.
„Odwrócony VAT na stal wprowadzono najszybciej jak się dało”

Z analizy dyrektywy nie wynikało jednoznacznie, że odwrócone obciążenie na pręty stalowe można wprowadzić, a nie chcieliśmy znaleźć się później w sytuacji, że zarzuci się nam wprowadzenie czegoś bez uprawnień – mówiła Cyrańska. Mieliśmy wstępne informacje, że wymaga to zgody KE i korespondencja z Komisją potwierdziła, „bodajże w maju 2013 r.”, że można procedować bez derogacji.

Komisja dociekała wiedzy świadek na temat luki w podatku VAT. – Polska nie jest wyspą, z oszustwami boryka się cała UE, bo sama konstrukcja VAT może sprzyjać wykorzystywaniu go do nadużyć – mówiła Cyrańska. Zauważyła, że w skali całej Unii Komisja szacuję lukę na 170 mld euro, z czego 50 mld to oszustwa, i że KE chce zmienić model podatku VAT. – Luka w VAT zawsze była i jest. To jest zbiór wielu elementów – jak bankructwa, niewypłacalność, pomyłki, to są nieodłączne elementy – mówiła.

Pytana o działania uszczelniające wskazała ulgę na złe długi, kredyty pod zastaw zwrotu VAT, metodę kasową czy ustawy deregulacyjne, które sprzyjały poprawie płynności przedsiębiorców. Były różne działania w celu zmniejszania komponentów luki VAT – zaznaczyła. Przypomniała też, że przez wiele lat KE rekomendowała Polsce ograniczenie nadmiernego stosowania stawek obniżonych. Konsekwentnie się temu sprzeciwialiśmy, i dopiero niedawno tej rekomendacji KE nie powtórzyła – podkreśliła świadek.

Anna Cyrańska oświadczyła, że w okresie badanym przez komisję śledczą nie było przypadków, gdy ktoś spoza ministerstwa finansów próbował ustalać z nią treść przepisów. – W latach, które bada komisja nie było sytuacji, w której podmioty zewnętrze pracowały nad przepisami, będącymi pod moją kuratelą – oświadczyła. Zauważyła jedynie, że przed zmianą rządu w 2007 r. pracował zespół wiceministra Barszcza i zespół doradców podatkowych i to była wspólna praca MF i doradców.

Kalendarz transmisji

Grudzień 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30 31     
15-12-2019
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych