zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Czarnecki: Odejście od zasady jednomyślności w UE jest w interesie Niemiec

18:09, 05.08.2022;   autor: akune;   źródło: PAP

– Odejście od zasady jednomyślności w UE leży w interesie Niemiec; łatwo jest im stworzyć koalicję, która może przeforsować głosowanie na zasadzie większości kwalifikowanej – powiedział w piątek PAP.PL europoseł PiS Ryszard Czarnecki, komentując wypowiedzi polityków o zasadności prawa weta w UE.


Podziel się:   Więcej

Europoseł PiS Ryszard Czarnecki w piątek w Studio PAP odniósł się do wypowiedzi niektórych europejskich polityków, którzy podważają zasadę jednomyślności w Unii Europejskiej, w ramach której poszczególne kraje członkowskie mogą korzystać z prawa weta.

W połowie lipca kanclerz Niemiec Olaf Scholz stwierdził, że „nie możemy już sobie pozwolić na krajowe weta, na przykład w polityce zagranicznej, jeśli chcemy być nadal słyszalni w świecie konkurujących ze sobą wielkich mocarstw”. Chodzi o podejmowanie w przyszłości większej liczby decyzji w UE większością kwalifikowaną.

Czarnecki zwrócił uwagę, że mówią o tym głównie politycy niemieccy, a nie portugalscy, hiszpańscy, czy chociażby z krajów Beneluksu”.

– Odejście od zasady jednomyślności jest bardzo korzystne dla Niemiec, którym łatwo jest stworzyć koalicję, (...) która może przeforsować głosowanie na zasadzie większości kwalifikowanej. Oczywiście, że politycy niemieccy mówią o tym, bo leży to w interesie Niemiec – stwierdził europoseł.


Saryusz-Wolski: Jesteśmy świadkami pełzającego zawłaszczania kompetencji przez Unię
Jak ocenił, zasada jednomyślności jest dobra, ponieważ „gwarantuje ona krajom mniejszym, słabszym gospodarczo (...) poczucie wpływu na decyzje”. – Brak tego może wywołać tendencje odśrodkowe – dodał polityk.

Europoseł PiS stwierdził, że pojawiają się próby obejścia traktatów UE, aby weto nie mogło być wykorzystane. Wymienił wykorzystywany w tej chwili mechanizm solidarnościowy dotyczący redukcji zużycia gazu przez kraje UE. Przepisy te będą przyjęte w oparciu o większość kwalifikowaną, bez możliwości weta.

– To jest bardzo dobry przykład omijania zasady jednomyślności. (...) Okrężną drogą, pomijając traktaty, w pewnej kluczowej kwestii stosuje się pewne obejście, czyli odchodzi się od zasady jednomyślności w kwestii gazowej. Takich pretekstów, aby omijać zasadę jednomyślności pewnie będzie więcej. (...) To jest bardzo niebezpieczne. Widzimy co się dzieje w relacjach Polska-UE, odejście od zasady weta będzie dla nas bardzo szkodliwe – powiedział Czarnecki.


Premier: Polska wystarczająco zdeterminowanym państwem, by zmieniać rzeczywistość
Według niego odejście od zasady jednomyślności jest niekorzystne zarówno dla Polski jak i Unii Europejskiej, gdzie do tej pory „poszczególne kraje członkowskie miały poczucie pewnej partycypacji w systemie decyzyjnym”.

Zaznaczył, że nawet jeżeli wydłuża to proces decyzyjny, to daje to krajom szanse na ochronę ich interesów. – I dla polski, i dla rozwoju UE lepiej jest, jak będziemy utrzymywać zasadę jednomyślności – dodał.

Trwa procedura pisemna, w ramach której państwa UE będą mogły zdecydować, czy zgadzają się z przyjęciem rozporządzenia o ograniczeniu wykorzystania gazu ziemnego w Unii Europejskiej. W ubiegłym tygodniu państwa członkowskie osiągnęły polityczny konsensus co do wprowadzenia w UE nowych przepisów zakładających dobrowolną redukcję zużycia gazu o 15 proc. w związku z obawami, że Rosja może całkowicie odciąć dostawy błękitnego paliwa do UE.

Przepisy będą przyjęte w oparciu o większość kwalifikowaną. Oznacza to, że aby je zablokować, potrzebna będzie odpowiednia liczba państw. Zgodnie z przepisami UE większość kwalifikowana jest osiągnięta, gdy spełnione są dwa warunki: 55 proc. państw członkowskich głosuje za (co w praktyce oznacza 15 z 27 państw) i wniosek popierają państwa członkowskie reprezentujące co najmniej 65 proc. ogółu ludności UE.


„Wielu milionom Europejczyków nie podoba się projekt federalizacji UE”
Porozumienie polityczne zakłada dobrowolne ograniczenie popytu na ten surowiec o 15 proc. przed zimą i w okresie zimowym. Przewiduje również możliwość uruchomienia „stanu ostrzegawczego” dotyczącego bezpieczeństwa dostaw w razie kryzysu. W takim wypadku zmniejszenie zapotrzebowania na gaz stałoby się obowiązkowe.

W połowie lipca kanclerz Niemiec Olaf Scholz w wywiadzie dla Frankfurter Allgemeine Zeitung powiedział, że należy podjąć działania w celu zachowania jedności Unii Europejskiej. Zaznaczył, że oznacza to „koniec egoistycznego blokowania decyzji europejskich przez poszczególne państwa członkowskie”. – Po prostu nie możemy już sobie pozwolić na krajowe weta, na przykład w polityce zagranicznej, jeśli chcemy być nadal słyszalni w świecie konkurujących ze sobą wielkich mocarstw – stwierdził Scholz.

W czerwcu 2021 r. minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas powiedział, że „weto w Unii Europejskiej musi zniknąć”.


Europoseł Złotowski: PE musi zacząć przestrzegać kompetencji UE, które są w traktatach

Kalendarz transmisji

Grudzień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30 31 
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych