zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Czarzasty: Zmiana konstytucji jest bardzo ryzykownym problemem

09:21, 24.09.2021;   autor: msies;   źródło: PAP

Zmiana konstytucji jest bardzo ryzykownym problemem; nie można z PiS-em zmieniać ustawy zasadniczej, bo zacznie się od zmiany w jednym zdaniu, a skończy na 30 zdaniach - podkreślił w piątek lider Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty.


Podziel się:   Więcej

W ubiegłą sobotę przewodniczący PO Donald Tusk na konwencji PO w Płońsku zaproponował, żeby wpisać do konstytucji zasadę, że wypowiedzenie umowy międzynarodowej będzie w Sejmie wymagać większości 2/3. Oznaczałoby to, że taka większość byłaby konieczna do wyjścia z Unii Europejskiej. Wicerzecznik PiS Radosław Fogiel odpowiedział, że „pomimo propagandowego charakteru propozycji”, odpowiednie władze PiS zajmą się tym tematem.

Czarzasty pytany w piątek w radiu RMF FM czy Nowa Lewica również opowiada się za zmianą konstytucji odparł, że „zmiana konstytucji jest bardzo ryzykownym problemem” . Jak zauważył, politycy opowiadający się obecnie za zmianą konstytucji, „mówili jeszcze miesiąc temu, że nigdy w życiu konstytucji nie będą zmieniali, (że) zmieniać konstytucję mogą ci, którzy jej przestrzegają, PiS łamie prawo, nie będzie żadnych rozmów o konstytucji”.

Pytany, kogo cytuje, odpowiedział, że Cezarego Tomczyka (PO). – Teraz (Sławomir) Neumann: nie będzie żadnych rozmów o zmianie konstytucji. (...) (Marcin) Kierwiński: nie ma zgody na żadne zmiany konstytucji z Jarosławem Kaczyńskim. Według Czarzastego politycy PO „zmienili zdanie w ciągu dwóch miesięcy albo trzech”.

– Czy wyobraża pan sobie taką sytuację, że część posłów obraduje w Sali Kolumnowej, a druga część jest niewpuszczana do tej sali i się zmienia przy tej okazji dziesięć innych przepisów? Jak pan sobie nie wyobraża, to ja powiem: była taka sytuacja. Czy pan sobie wyobraża reasumpcję w ogóle poza kontrolą? Oczywiście, bo było to wszystko. Nie daje się małpie brzytwy – oświadczył Czarzasty.

Według niego „nie można z PiS zmieniać konstytucji”. – Problem jest taki, że zacznie pan zmieniać konstytucję w jednym zdaniu, za chwilę pan zmieni 30 zdań i nawet pan nie zauważy – stwierdził. Pytany, czy przestrzega przed zmianą konstytucji, bo uważa, że opozycja nie zorientuje się, nad czym głosuje, odparł: – Bo PiS może oszukać, bo oszukał już w tej sprawie.


Gowin proponuje prace nad zmianami w konstytucji ws. członkostwa w UE w oparciu o projekt z 2011 r.

Kalendarz transmisji

Październik 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
26-10-2021
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych