zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Czas Narodowego Spisu Powszechnego zostanie wydłużony

22:21, 18.01.2021;   autor: msies;   źródło: PAP

Rada Ministrów ma zająć się we wtorek projektem ustawy o narodowym spisie powszechnym, zgodnie z którym czas Narodowego Spisu Powszechnego - w związku z pandemią - zostanie wydłużone do 30 września 2021 r. Spis miałby zostać przeprowadzony od 1 kwietnia 2021 r do 30 września 2021 r.


Podziel się:   Więcej

Zgodnie z ustawą o NSP, dane od osób fizycznych będą zbierane przede wszystkim tzw. metodą obowiązkowego samospisu internetowego, która polega na udzieleniu odpowiedzi za pośrednictwem interaktywnej aplikacji dostępnej na stronie internetowej GUS.

W projektowanych przepisach proponuje się też m.in. umożliwienie prezesowi Głównego Urzędu Statystycznego dostępu do niektórych danych kontaktowych osób fizycznych gromadzonych przez przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży lub dystrybucji energii elektrycznej oraz danych zebranych w Rejestrze Danych Kontaktowych Osób Fizycznych; czy „powołanie rachmistrzów spisowych spośród pracowników jednostek samorządu terytorialnego wyznaczonych przez właściwych gminnych komisarzy spisowych, bez konieczności poddania tych osób sformalizowanemu i czasochłonnemu naborowi”.

Narodowy spis powszechny w 2021 r. Projekt ustawy skierowany do konsultacji