zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Cząstkowe wyniki wyborów z ponad 90 proc. komisji

11:27, 14.10.2019;   autor: akune;   źródło: PAP

Po przeliczeniu głosów z 91,92 proc. obwodowych komisji wyborczych, Prawo i Sprawiedliwość zdobywa w wyborach do Sejmu 44,38 proc. głosów. Koalicja Obywatelska ma według tych cząstkowych wyników 26,77 proc. SLD – 12,34 proc. PSL – 8,63 proc., a Konfederacja - 6,76 proc.


Podziel się:   Więcej

W wyborach do Senatu PiS zdobył 45,22 proc. głosów, KO – 34,92 proc., PSL – 5,57 proc. – wynika z danych z 93,93 proc. obwodowych komisji wyborczych podanych na stronie PKW.

„Mamy już wprowadzone, ale niezatwierdzone protokoły obwodowych komisji wyborczych z całego kraju”

– Mamy już wprowadzone, ale niezatwierdzone protokoły obwodowych komisji wyborczych z całego kraju. Natomiast jeżeli chodzi o zagranicę, w tej chwili czekamy na 320 obwodowych komisji wyborczych – poinformował sędzia Sylwester Marciniak.


Szef PKW: Zakładam, że wczesnym wieczorem poznamy wyniki wyborów parlamentarnych


Szczerski: Wysoka frekwencja jest bardzo dobrą wiadomością
Ciężka praca

Podczas porannej konferencji prasowej Marciniak wyraził wdzięczność wobec „dużej armii” przeszło 200 tys. członków obwodowych komisji wyborczych i przeszło 300 sędziów członków okręgowych komisji wyborczych.

– Dzięki ich ciężkiej pracy mamy już te wyniki – to 91 proc. wprowadzonych i zatwierdzonych protokołów przez okręgowe komisje wyborcze. Podkreślam – jeszcze nie przez Państwową Komisję Wyborczą – mówił.


Wybory do parlamentu. Znamy dane z ponad 80 proc. komisji wyborczych
Końcowe wyniki wyborów – najwcześniej po południu

Końcowe wyniki wyborów będą najwcześniej po południu – poinformował zastępca przewodniczącego PKW sędzia Sylwester Marciniak. Jak dodał, ostatni protokół powinien być wprowadzony najwcześniej około godz. 14.00-15.00.

Podczas poniedziałkowej konferencji Państwowej Komisji Wyborczej, sędzia Marciniak poinformował, że z informacji Ministerstwa Spraw Zagranicznych wynika, że ostatni protokół powinien być wprowadzony najwcześniej około godz. 14.00-15.00. – Kwestia jeszcze zatwierdzenia i uznania go za prawidłowy – wyjaśnił.

Sędzia powiedział, że w związku z tym, końcowe wyniki wyborów będą „najwcześniej po południu”.


Wyniki exit poll: PiS zdobył 239 mandatów. Pięć partii w Sejmie
Wybory odbywały się spokojnie

Wybory odbywały się spokojnie, incydentów nie było dużo, a reakcja na incydenty była natychmiastowa, co też umożliwiało szybkie zidentyfikowanie i zatrzymanie sprawców w szczególności przestępstw wyborczych – poinformował członek PKW sędzia Arkadiusz Despot-Mładanowicz.

– Jeżeli chodzi o wydarzenia związane z dniem wyborczym, to według stanu na godz. 21.00 łącznie wszystkich zdarzeń odnotowano w dniu wczorajszym 322. Z ciekawszych zdarzeń odnotowano na terenie Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie i w Lublinie – akcję mailową, w której zgłoszono podłożenie bomb w poszczególnych lokalach wyborczych. Odpowiednie służby zweryfikowało te informacje, uznając zagrożenie za nieistotne – poinformował Despot-Mładanowicz na konferencji prasowej.

Jak przekazał, jeżeli chodzi o zachowania wyborców, to odnotowano m.in. wynoszenie kart poza lokal wyborczy, czy też ich niszczenie.

„W jednym przypadku pan oświadczył, że jego matka po prostu wyniosła te karty, a on z nimi wrócił do lokalu, żeby swój głos w ten sposób oddać. W innym – na terenie sanatorium, lokalu, który się tam znajdował - pensjonariusz wziął z lokalu wyborczego karty, u siebie w pokoju wypełnił i chciał później wrzucić je do urny. To również było już próbą oddania głosu, który został zaznaczony na karcie wyniesionej formalnie poza lokal wyborczy” – tłumaczył. Dodał, że pozostałe zdarzenia były standardowe.

Jak poinformował Despot-Mładanowicz, jeżeli chodzi o zaangażowanie sił i środków, to według stanu na godz. 21.00 w niedzielę było to: 30 tys. 349 policjantów, którzy używali 120 tys. 848 pojazdów służbowych, 154 psów służbowych i dwa konie służbowe.

– Dzięki tym siłom i środkom, można powiedzieć, że wybory odbywały się spokojnie, incydentów nie było dużo, a reakcja na incydenty była natychmiastowa, co też umożliwiało – tam gdzie było to możliwe – szybkie zidentyfikowanie i zatrzymanie sprawców, w szczególności przestępstw wyborczych – poinformował.


Frekwencja wyborcza na godz. 17 wyniosła 45,94 proc.
„Nie było sytuacji, w której zabrakło kart i wyborcy nie mogli zagłosować”

– Nie było sytuacji, że zabrakło kart do głosowania i wyborcy nie mogli zagłosować – poinformowała szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak.

Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak podczas poniedziałkowej konferencji prasowej, odpowiadając na pytanie, czy w którejś z komisji zabrakło kart do głosowania odpowiedziała, że „nie było sytuacji, że zabrakło (kart) i wyborcy nie mogli zagłosować”.

Wyjaśniła, że być może były opóźnienia. – W sprawozdaniach po zamknięciu lokalów pojawiały się takie informacje, że należało uruchomić rezerwę kart do głosowania, ponieważ nie 100 proc. kart było w obwodowych komisjach wyborczych – dodała. Powiedziała, że w miejscowościach turystycznych takich jak np. Kraków, Lądek Zdrój, Kudowa Zdrój, ta rezerwa musiała zostać uruchomiona.

– Komisja powinna czuwać nad tym i w momencie, w którym zauważa, że duży procent kart został wykorzystany, powinna poinformować od razu Urząd Gminy, Urząd Miasta, o tym, że taka rezerwa powinna być uruchomiona – mówiła.

– Być może czasowo było to w ten sposób rozwiązane, że ktoś musiał na to zaczekać. Jest to możliwe. My takich informacji nie mamy, ale też nie mamy (informacji), że ktoś nie mógł zagłosować, natomiast rezerwa była rzeczywiście parokrotnie uruchamiana – dodała.

Zastępca przewodniczącego PKW sędzia Sylwester Marciniak poinformował, że karty do głosowania były przygotowane dla 100 proc. wyborców, czyli 30 mln.


PKW: frekwencja w wyborach na godz. 12 wyniosła 18,14 proc.

Kalendarz transmisji

Listopad 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych