zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Część europosłów chce potępienia paktu Ribbentrop-Mołotow

12:57, 17.09.2019;   autor: akune;   źródło: IAR

Europosłowie z Europy Wschodniej chcą potępienia paktu Ribbentrop-Mołotow. Na wniosek litewskich parlamentarzystów w środę w Strasburgu odbędzie się debata na temat porozumienia, zawartego ponad 80 lat temu między hitlerowskimi Niemcami a Związkiem Radzieckim.


Podziel się:   Więcej

– Powodem wpisania tego punktu do porządku obrad są między innymi ostatnie próby rehabilitowania paktu Ribbentrop-Mołotow przez władze rosyjskie – powiedziała europosłanka Prawa i Sprawiedliwości Anna Fotyga.

– Wiemy, że sprawa nie jest zamknięta. Polska musi cały czas bardzo intensywnie prowadzić politykę historyczną. Historia jest przedmiotem walki politycznej, a nawet geopolitycznej - mówi Anna Fotyga.

Polscy i litewscy europosłowie chcą, aby w rezolucji Parlament Europejski oficjalnie potępił pakt Ribbentrop-Mołotow, ale też wspomniał o zbrodniach obu reżimów – nie tylko nazistowskiego, ale też komunistycznego.

W dokumencie ma się też znaleźć wzmianka o tych, którzy przeciwstawiali się totalitaryzmowi, na przykład o Witoldzie Pileckim. Zaproponowane zostanie też ustanowienie dnia pamięci bohaterów walki z okupantami. Święto ma przypadać w rocznicę śmierci Witolda Pileckiego, czyli 25 maja.

To, że rezolucja zostanie w tym kształcie przegłosowana, nie jest jednak przesądzone – poszczególne grupy polityczne przygotowują swoje wersję rezolucji.


Prezydent: Wierzę, że to co się stało we wrześniu 1939 r. nigdy się nie powtórzy
Pakt Ribbentrop-Mołotow

Pakt Ribbentrop-Mołotow został zawarty 23 sierpnia 1939 r. Formalnie była to umowa o nieagresji pomiędzy III Rzeszą i ZSRR. Do paktu załączono jednak tajny protokół, który dotyczył rozbioru terytoriów suwerennych państw – Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Finlandii i Rumunii.


„Oddajemy hołd poległym i pomordowanym”. 80. rocznica rosyjskiej agresji na Polskę

Kalendarz transmisji

Listopad 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych