zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Czworo Polaków wiceszefami komisji PE; kandydatura Szydło odrzucona

15:32, 10.07.2019;   autor: msies;   źródło: PAP, IAR

Komisje Parlamentu Europejskiego wybrały przewodniczących i wiceprzewodniczących. Wśród polskich kandydatów na stanowiska wiceprzewodniczących, którzy uzyskali poparcie poszczególnych komisji, znaleźli się Witold Waszczykowski, Janusz Lewandowski, Róża Thun i Zdzisław Krasnodębski.


Podziel się:   Więcej

Były szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski (PiS) został w środę wybrany na wiceprzewodniczącego komisji spraw zagranicznych PE. Szefem komisji został niemiecki europoseł Europejskiej Partii Ludowej David McAllister.

Komisja spraw zagranicznych jest drugą największą komisją w europarlamencie. Zasiada w niej 71 eurodeputowanych. Na europosła PiS Witolda Waszczykowskiego oddano 37 głosów; 24 europosłów było przeciw, a 7 wstrzymało się od głosu.

Z Polski poza Waszczykowskim w komisji tej zasiadają: Radosław Sikorski (PO), Włodzimierz Cimoszewicz (SLD), Anna Fotyga (PiS), Karol Karski (PiS), Jacek Saryusz-Wolski (PiS).

Komisje PE wybiorą przewodniczących. Wśród kandydatów Beata Szydło
Janusz Lewandowski wiceprzewodniczący komisji budżetowej

Były komisarz ds. budżetu Janusz Lewandowski (PO) został w środę wybrany na wiceprzewodniczącego komisji budżetowej Parlamentu Europejskiego.

Eurodeputowani zdecydowali przez aklamację, że przewodniczącym komisji budżetowej został belgijski deputowany Van Overtveldt z Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. Były komisarz jest pierwszym z czterech jego zastępców.

W komisji tej zasiada 41 europosłów. Z Polski poza Lewandowskim są to: Jan Olbrycht (PO), Robert Biedroń (Wiosna) oraz Zbigniew Kuźmiuk i Bogdan Rzońca (obaj z PiS).

Róża Thun wiceszefową komisji rynku wewnętrznego i ochrony konsumentów

Z kolei wiceszefową komisji rynku wewnętrznego i ochrony konsumentów została Róża Thun. Szefową tej komisji została belgijska eurodeputowana Zielonych Petra De Sutter. Thun jest jedną z czterech wiceprzewodniczących. Była kandydatką największej grupy - centroprawicy, do której należą europosłowie Platformy Obywatelskiej, a dziś w głosowaniu poparli ją deputowani zasiadający w tej komisji.

W komisji zasiada 45 członków. Poza Thun z Polski należą do niej: Leszek Miller (SLD), Adam Bielan (PiS) i Beata Mazurek (PiS).

Zdzisław Krasnodębski wiceprzewodniczącym komisji przemysłu PE

Profesor Zdzisław Krasnodębski (PiS) został wybrany w środę na wiceprzewodniczącego komisji przemysłu, badań naukowych i energii (ITRE) Parlamentu Europejskiego. Szefową komisji została Rumunka Adina Valean z Europejskiej Partii Ludowej.

Krasnodębski został wybrany przez aklamację.

Z Polski w komisji zasiadają także: Łukasz Kohut (Wiosna), Izabela Kloc (PiS) i Grzegorz Tobiszowski (PiS).
Kandydatura Beaty Szydło odrzucona

Kandydatura Beaty Szydło została odrzucona i nie będzie ona przewodniczącą komisji zatrudnienia i spraw socjalnych Parlamentu Europejskiego. Głosowanie na wniosek socjalistów było tajne. W głosowaniu 21 posłów było za kandydaturą Szydło, 27 - przeciw, a dwóch wstrzymało się od głosu.

Na to stanowisko byłą premier wysunęła grupa konserwatystów, do której należą europosłowie Prawa i Sprawiedliwości. W środę ten wybór miał być potwierdzony zgodnie z ustaleniami między grupami, dotyczącymi podziału stanowisk według metody D’Hondta. Te ustalenia zostały jednak kolejny raz złamane. W ubiegłym tygodniu, mimo ustaleń, poparcia większości europosłów nie uzyskał Zdzisław Krasnodębski, kandydat konserwatystów na stanowisko wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego.