zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Konferencja pod patronatem TVP Parlament

Czy Polska efektywnie wykorzystuje unijne środki?

19:53, 20.02.2013;   autor: em|en, jagr, rumi;   źródło: AFiBV, TVP

Jakie efekty rozwojowe przynoszą ze sobą środki pomocowe Unii Europejskiej, które napływają do naszego kraju? Jak pozyskane w następstwie przystąpienia do Wspólnoty zasoby rozwojowe można lepiej wykorzystywać, aby mogły być one pomnażane w większym stopniu niż do tej pory? Te i inne tematy były przedmiotem dyskusji ekspertów podczas konferencji „Efektywność wykorzystywania środków Unii Europejskiej w Polsce” zorganizowanej w Akademii Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie.


Podziel się:   Więcej

Na spotkaniu rozważano, czy większy budżet unijny mógłby być rozwiązaniem gospodarczych problemów Polski. Eksperci zastanawiali się również nad tym jak zarządzać pieniędzmi z unijnych środków pomocowych.

Według ekspertów wyjątkowo istotna jest umiejętność pomnożenia środków unijnych. Każde euro zainwestowane przez UE powinno przyciągać od dwóch do czterech w kolejnych fazach inwestowania. Tego, zdaniem zebranych na konferencji gości, w Polsce jeszcze brakuje.

Polska gospodarka potrzebuje jakościowego rozwoju, czyli bardzo precyzyjnej alokacji środków, czyli tego, czy mamy koncepcje tego jak te środki mają być zagospodarowane – uważa prof. Paweł Gieorgica - wiceprezes PSP „Europa”.

Nie będziemy brać wszystkiego jak leci i pokazywać, proszę bardzo, zrealizowaliśmy plan stuprocentowego wykorzystania środków europejskich i nic się nie zmarnowało. Właśnie, że się zmarnowało, bo te środki nie pracują tak jak powinny pracować – dodaje.

Zdaniem prof. Gieorgicy trzeba sprawdzać jak te środki zarobiły na siebie, jaki dały efekt dodatkowy.

Według niego konferencja na Akademii Finansów i Biznesu Vistula służyła zaczerpnięciu wiedzy od ekspertów, którzy pokazali jak unijne środki pracują w bardzo różnych dziedzinach.

Góra pieniędzy dla Polski

Były premier Józef Oleksy uważa, że europejskie środki na spójność są bardzo ważne, bo „daleko jest jeszcze do wyrównania poziomów w całej Unii”.

To jest góra cudzych pieniędzy dla Polski. Trzeba je brać i robić z tego dobry pożytek - ocenia Oleksy.

W konferencji uczestniczyli eksperci ekonomiczni z całego kraju, a także przedstawiciele uczelni ekonomicznych i Komisji Europejskiej w Polsce.

Patronat nad spotkaniem objęło Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce. Patronat medialny nad wydarzeniem objęły dwa kanały Telewizji Polskiej – TVP Parlament oraz TVP Info.
 
 
 
...
 

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30 31     
29-03-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych