zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Decyzja prezydenta ws. handlowej niedzieli 6 grudnia – „w bardzo krótkim czasie”

08:54, 03.12.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Ponieważ termin nie jest długi, to rozstrzygnięcie prezydenta Andrzeja Dudy ws. ustawy, która znosi zakaz handlu w niedzielę 6 grudnia „będzie dość szybko”; w bardzo krótkim czasie będzie oficjalny komunikat z naszej strony – poinformował w czwartek wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.


Podziel się:   Więcej

W środę Senat nie zaproponował poprawek do nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID, która m.in. przewiduje zniesienie zakazu handlu w niedzielę 6 grudnia. Ustawa trafiła do prezydenta. W ocenie pomysłodawców rozwiązania, pomoże ono rozładować przedświąteczny ruch w sklepach i poprawić sytuację handlu.

– Ustawa przyjęta przez parlament, pewnie tego rodzaju postulat dość mocny, że mówimy tutaj o sytuacji jednorazowej. Nie antycypuję rozstrzygnięć prezydenta, ale w bardzo krótkim czasie będzie oficjalny komunikat z naszej strony – poinformował w czwartek Mucha w TVN24.

Handel w niedziele. Komisje senackie za zniesieniem zakazu w okresie stanu epidemii
„Solidarność” przeciwna otwarciu sklepów 6 grudnia

„Solidarność” pracowników banków, handlu i ubezpieczeń w środowym apelu poprosiła prezydenta Dudę, by do poniedziałku 7 grudnia nie podpisywał nowelizacji. „Ogromne niedobory kadrowe sprawiają, że pracownicy, którzy pozostali w sklepach, wypełniają obowiązki 2–3 osób. Ich przemęczenie i przeciążenie pracą sięga dzisiaj punktu krytycznego. (...) Niedziela jest dla wielu z nich jedynym dniem, w którym mogą choć trochę odpocząć i zregenerować siły. Dlatego z tak wielkim rozgoryczeniem przyjęliśmy informację o rządowych planach dot. ustanowienia niedzieli handlowej 6 grudnia” – wskazywali związkowcy.

Mucha zapewnił w czwartek, że zna te głosy związkowców i do niego również trafiła korespondencja w tej sprawie. – Wiem, jakie jest stanowisko tutaj „Solidarności” pracowników handlu – zaznaczył minister.

Jednocześnie, według niego, „mamy okoliczność, że ustawa jest taką ustawą incydentalną”. – Ona związana jest z sytuacją pandemiczną i mówimy tutaj o niedzieli, która jest niedzielą grudniową przed świętami Bożego Narodzenia, w okresie Adwentu i w tej sytuacji szczególnej pandemicznej – zauważył wiceszef Kancelarii Prezydenta.

„To są wszystkie te okoliczności, które prezydent musi w tej sprawie rozważyć” – powiedział Mucha.

Pęk: Ustawa o handlowej niedzieli 6 grudnia jako punkt pierwszy w Senacie

Kalendarz transmisji

Styczeń 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
16-01-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych