zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Decyzje firmy Pfizer wpłynęły na harmonogram szczepień w Polsce

16:53, 18.01.2021;   autor: msies;   źródło: PAP

Decyzje firmy Pfizer wpłynęły na harmonogram szczepień w Polsce; w poniedziałek do Polski przyleciało 176 tys. dawek szczepionki zamiast 360 tys. – podał szef KPRM Michał Dworczyk. Zapewnił, że szczepienia seniorów 70+ zaczną się planowo 25 stycznia. Dodał, że nieco wydłuży się czas szczepień grupy 0.


Podziel się:   Więcej

Dworczyk podczas poniedziałkowej konferencji prasowej poinformował, że w poniedziałek do Polski zamiast 360 tys. przyleciało 176 tys. dawek szczepionki. – W kolejnych tygodniach to będzie nie 360 tys. a 296 tys. (dawek), potem nieco więcej. W połowie lutego ma nastąpić wzrost liczy tych szczepionek – powiedział pełnomocnik rządu ds. szczepień.

Dworczyk zaznaczył jednocześnie, że są zabezpieczone dawki dla wszystkich pacjentów, którzy otrzymali pierwsze szczepienie, więc – podkreślił – te wszystkie osoby mają gwarancję otrzymania drugiego szczepienia.

W piątek koncerny farmaceutyczne Pfizer i BioNTech podały, że opracowały plan, który pozwoli na zwiększenie mocy produkcyjnych w Europie i zapewni znacznie więcej dawek szczepionki przeciw Covid-19 w drugim kwartale. Aby to osiągnąć – poinformowano – konieczne są pewne modyfikacje procesów produkcyjnych i w rezultacie w zakładzie w Puurs w Belgii nastąpi tymczasowe zmniejszenie liczby dawek dostarczanych w nadchodzącym tygodniu. Zapowiedziano, że powrót do pierwotnego harmonogramu dostaw do UE nastąpi 25 stycznia, a dostawy zostaną zwiększone począwszy od 15 lutego.

„Wchodzimy w kluczowy etap szczepień”. 818 straconych szczepionek. „Ta wysoka liczba nas martwi”
 
 
 
...
 

Zmiana harmnogramu szczepień


Szczepienia w Polsce ruszyły 27 grudnia ub.r. Obecnie trwają szczepienia grupy 0, czyli m.in. personelu medycznego. Od 15 stycznia seniorzy po 80. roku mogą zarejestrować się na szczepienia przeciw Covid–19, a od 22 stycznia będą mogły to zrobić osoby od 70. roku życia. Szczepienia wszystkich seniorów 70+ mają rozpocząć się 25 stycznia. Ponadto, od 15 stycznia uruchomiony został formularz zgłoszenia chęci szczepienia dla wszystkich osób powyżej 18. roku życia.

Zapewnił też, że szczepienia dla seniorów powyżej 70. roku życia zaczną się zgodnie z planem, czyli 25 stycznia.

– Jesteśmy zmuszeni nieco wydłużyć szczepienia grupy „0”, wiąże się to właśnie ze zmniejszaniem dostarczanych dawek przez firmę Pfizer – powiedział Dworczyk. Jak tłumaczył, ze względu na zmniejszenie dostaw zamiast 330 tys. osób z grupy „0”, do której należy m.in. personel medyczny, które były zaplanowane do zaszczepienia w tym tygodniu „będziemy mogli zaszczepić ok. 130 tys.”.

– Zrobimy wszystko, aby szczepienia grupy „0” zostały zakończone w lutym. Mamy nadzieję i są pewne widoki na to, że zrobimy to wcześniej niż w drugiej połowie miesiąca, ale to jest też uzależnione od czynników, na które nie mamy wpływu – mówił Dworczyk.

Podkreślił, że decyzje firmy Pfizer – o tymczasowym zmniejszeniu dostaw szczepionek do krajów europejskich – „wpłynęły na harmonogram szczepień w Polsce, podobnie jak w innych krajach”.

– W lepszej sytuacji nieco jesteśmy my oraz inne kraje, które zdecydowały się odkładać szczepionki na drugą dawkę. W gorszej sytuacji są kraje, które wykorzystywały wszystkie szczepionki od razu. Mamy nadzieję, że ta sytuacja ulegnie poprawie – powiedział Dworczyk.

Dodał, że „według informacji na razie nieoficjalnych, jest duża szansa, żeby trzecia szczepionka firmy AstraZeneca została zarejestrowana do końca tego miesiąca”. – Wtedy możemy liczyć, że jej dostawy do Polski rozpoczęłyby się jeszcze w lutym – powiedział minister.


„Wchodzimy w kluczowy etap szczepień”. Znamy kalendarz rejestracji i zapisów

Do godz. 14 zaszczepionych zostało ponad 475 tys. osób


– Dziś do godz. 14.00 475 tys. 264 pacjentów zostało zaszczepionych pierwszą dawką, od wczoraj też trwają szczepienia drugą dawką przeciw COVID–19 – poinformował Dworczyk.

– Mamy w magazynach 609, prawie 610 tys. szczepionek, natomiast liczba szczepionek dostarczonych już do punktów szczepień to 647 tys. sztuk. Cały czas mamy na szczęście niewielką ilość niepożądanych odczynów szczepiennych – to jest 133 takie odczyny na właśnie ponad 475 tys. wykonanych szczepień – powiedział również.


Opozycja wesprze wysiłki rządu, musimy szczepić około 1 mln osób tygodniowo

„Mamy prawie 1,5 mln zgłoszeń gotowości do zaszczepienia się”


Dworczyk przypomniał na konferencji prasowej, że 25 stycznia rozpoczną się szczepienia seniorów powyżej 70. roku życia – tych, którzy będą zarejestrowani. – Na ten moment udało się uruchomić rejestrację terminów w 5 tys. 593 punktach, mamy ponad 2 mln terminów, które zostały umieszczone w centralnym kalendarzu szczepień – zaznaczył Dworczyk.

– Jeśli chodzi o zgłoszenia gotowości do szczepienia, to na godzinę 14.00 to było 1 mln 470 tys. zgłoszeń wysłanych przez formularz „szczepimy się” i stronę pacjent.gov.pl – poinformował szef KRPM.

Przypomniał, że każda osoba między 18. a 69. rokiem życia, która się zgłasza, dostaje potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia na adres mailowy. – Jak tylko nadejdzie czas grupy wiekowej, do której należy taka osoba zgłaszająca się, wtedy będzie kontakt i pierwszeństwo dla tych osób w zapisie na wolne terminy do szczepień – powiedział Dworczyk.

Dworczyk: Narodowy Program Szczepień jest absolutnym priorytetem rządu

Do godz. 14 zarejestrowało się na szczepienia blisko 432 tys. osób powyżej 80 lat


Dworczyk na konferencji prasowej w Warszawie mówił m.in. o zaawansowaniu szczepień w grupie „zero”, obejmującej pracowników podmiotów prowadzących działalność leczniczą. – Do tej pory zaszczepiliśmy ponad 474 tys. pacjentów w ramach etapu „zero” – poinformował. Zaznaczył, że zapisy osób z tej grupy zakończyły się 14 stycznia i w ramach tych zapisów zgłosiło się kolejne 580 tys. pacjentów.

– To oznacza, że łącznie z pierwszej grupy, która jest szacowana na 1 mln 300 tys. osób, zgłosiło się ok. 1 mln 50 tys. osób – poinformował. Dodał, że to daje ponad 81 proc. osób z grupy „zero”.

– Natomiast jeśli chodzi o szczepienia populacyjne, szczepienia seniorów powyżej 80. roku życia, do poniedziałku do godz. 14 zarejestrowało się już na konkretne terminy 431 tys. 782 osoby; przypomnę, że jest to grupa licząca 1,7 mln osób – powiedział szef KPRM zaznaczając, że seniorzy powyżej 80. roku życia zapisują się od piątku. Podkreślił, że ocenia pozytywnie dynamikę zapisów w ramach tej grupy.

Znamy kalendarium szczepień dla seniorów

„Gdyby dostawa dodatkowych szczepionek Moderny była możliwa w I lub II kwartale b.r., kupilibyśmy ją”


Dworczyk, był pytany, czy rząd powróci do kwestii zakupu szczepionek firmy Moderna, których – jak sugerował dziennikarz – kupiliśmy znacznie mniej niż nam oferowano.

– Naprawdę jestem zdumiony, bo to już kolejny raz, kiedy publicznie tłumaczymy, jak ta sytuacja się przedstawia i jakie są fakty. Otóż mogliśmy dokonać zakupu dodatkowej partii szczepionki Moderny, ale problem polegał na tym, że jej dostawa była przewidziana na koniec 2021 roku. Tymczasem zgodnie z podpisaną (przez Komisję Europejską – PAP) umową, której stroną jest również Polska, nam przysługuje i mamy deklarację od producentów, dostarczenia do naszego kraju do końca tego roku 60 milionów dawek szczepionki – powiedział Dworczyk.

– Gdyby jakikolwiek producent zaproponowałby nam wówczas zakup i dostarczenie tej szczepionki w pierwszym kwartale, ewentualnie w drugim kwartale, to byśmy to zrobili na 100 proc. Natomiast takiej propozycji nie było – powiedział Dworczyk.

Do końca marca powinno do Polski dojechać około 840 tys. dawek szczepionki firmy Moderna

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
 1 2 3 4 5 6 7
 8 9 10 11 12 13 14
 15 16 17 18 19 20 21
 22 23 24 25 26 27 28
 29 30 31    
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych