zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

„Deklarowana w pierwszym kwartale liczba szczepionek dla Polski to ponad 8 mln”

16:16, 19.02.2021;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter

– Deklarowana w pierwszym kwartale liczba szczepionek dla Polski to ponad 8 mln - powiedział w piątek szef KPRM Michał Dworczyk. Zapowiedział także m.in., że 15 marca ruszą szczepienia osób przewlekle chorych, a 22 marca – służb mundurowych oraz pacjentów w wieku 60-65 lat.


Podziel się:   Więcej

Dworczyk podczas piątkowej konferencji prasowej poinformował, że deklarowana aktualnie liczba szczepionek dla Polski w pierwszym kwartale wynosi nieco ponad 8 mln.

Jak dodał, jeżeli producenci wywiążą się ze swoich zobowiązań, do końca pierwszego kwartału będzie można zaszczepić więcej niż 3 mln osób.

– Takie możliwości mamy, w ostatnich dniach przekraczaliśmy 150-160 tys. dziennie szczepień, więc to nie powinno być żadnym problemem. To, co nas ograniczało do tej pory, to jest właśnie brak szczepionek, a nie brak możliwości organizacyjnych i możliwości prowadzenia szczepień – zaznaczył szef KPRM.

Mówiąc o planie na najbliższe tygodnie podkreślił, że rząd chce, by do 7 marca został zakończony proces szczepienia nauczycieli. Dodał, że jest to orientacyjna data, bo nie można wykluczyć, że niektóre szkoły umówią się z placówkami wykonującymi szczepienia już po tym terminie.

– Ale tu takie rekomendacje zgłosiliśmy i przekazaliśmy zarówno szkołom, jak i punktom prowadzącym szczepienia dla nauczycieli – dodał.Dworczyk: Mamy ponad 2,5 mln wykonanych szczepień przeciw COVID-19
 
 
 
...
 

Od 7 marca szczepienia uzupełniające kadry medycznej


Od 7 marca – kontynuował - rozpoczną się szczepienia uzupełniające kadry medycznej.

– Jeśli chodzi o lekarzy, to mamy bardzo dobre wyniki - 94 proc. lekarzy już się zaszczepiło. Niemniej, są lekarze, są też przedstawiciele personelu medycznego, którzy jeszcze nie są zaszczepieni, czekają ze względu właśnie na opóźnienia w dostawach, na zmniejszenie dostaw – powiedział.

– Grupa zero będzie też szczepiona zgodnie z wytycznymi nowymi szczepionką firmy AstraZeneca – dodał.Premier: Musimy ostrożnie podchodzić do dalszych działań związanych z pandemią


W Polsce wykonano prawie 2 mln 557 tys. szczepień

15 marca rozpoczną się szczepienia osób chorych przewlekle


Dworczyk poinformował również, że 15 marca rozpoczną się szczepienia osób chorych przewlekle, czyli grupy „1b".

– Powinniśmy w krótkim czasie, mniej więcej w ciągu tygodnia, zaszczepić całość tej grupy - to jest ok. 70. tys. osób. Oczywiście nie wiemy, jak wiele spośród tych 70 tys. osób będzie chciało się szczepić – powiedział.

Dodał, że grupa „1b” będzie szczepiona – zgodnie z rekomendacjami Rady Medycznej i decyzjami Ministerstwa Zdrowia – szczepionkami firmy Pfizer i Moderna.Odsetek zaszczepionych w Polsce co najmniej jedną dawką, najwyższy w UE

22 marca szczepienia służb mundurowych i pacjentów między 60 a 65 lat


– 22 marca rozpoczniemy szczepienia służb mundurowych, czyli grupy „1c” oraz rozpoczniemy szczepienie pacjentów między 60 a 65 lat – powiedział, dodając, że obie te grupy będą szczepione szczepionkami AstraZeneca.

– Ze względu na to, że seniorzy 60-65 lat to już są szczepienia populacyjne, to w związku z tym na początku marca rozpoczniemy zapisy, czyli uruchomimy nowe sloty dla tej grupy – zapowiedział„Nie ma ryzyka, że ktoś nie dostanie drugiej dawki szczepionki”
Dworczyk podkreślił, że szczegółowe informacje o organizacji tych szczepień zostaną przedstawione na bliżej przełomu lutego i marca.

Dodał jednocześnie, że podobnie jak do tej pory, zapisy odbędą się przez internet, infolinię, ewentualnie bezpośrednio czy przez konto pacjenta.Morawiecki: Komisja Europejska powinna naciskać na firmy farmaceutyczne

Kalendarz transmisji

27-02-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych