zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Dekoracje przygotowane przez młodzież ozdobiły choinkę w pałacu prezydenckim

11:30, 10.12.2020;   autor: msies;   źródło: KPRP

Od lat w okresie bożonarodzeniowym Sień Wielką Pałacu Prezydenckiego zdobi choinka przystrajana każdorazowo przez innych młodych artystów. W tym roku, ze względu na sytuację związaną z pandemią koronawirusa, nie mogło odbyć się tradycyjne wspólne ubieranie drzewka przez Pierwszą Damę i uzdolnioną młodzież. Przygotowane przez uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Plastycznych im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie dekoracje, zawiesili w środę pedagodzy w towarzystwie Agaty Kornhauser-Dudy .


Podziel się:   Więcej

Wykonawcami oryginalnych ozdób są uczniowie I, II, III i V klasy graficznej oraz nauczyciele z pracowni projektowania graficznego, pracowni jubilerskiej i pracowni projektowania ceramiki. Pedagodzy odwiedzili we środę siedzibę głowy państwa i wspólnie z Pierwszą Damą przystroili świąteczne drzewko niepowtarzalnymi dekoracjami.

W projekcie ozdób młodzież wykorzystała umiejętności projektowania dla technik stosowanych w jubilerstwie, rysunku i grafice projektowej, a motywy dekoracyjne nawiązują do stuletniej historii niepodległej sztuki polskiej. Inspiracją dla młodych artystów były najważniejsze wydarzenia stulecia - kierunki sztuki, działania artystyczne i ugrupowania. Same dekoracje stworzone zostały w trzech odsłonach: wykonana jubilersko kulista ozdoba na transparentnej bombce, płaskie, graficzne medaliony oraz ozdoby na miedzianej blasze powstałe przy wykorzystaniu techniki kucia.

Goście pierwszej damy opowiedzieli o doborze artystów, procesie interpretacji i parafrazy dzieł, wielkim zaangażowaniu młodzieży w projekt i wykorzystanych w pracy technikach. Rozmowa toczyła się również wokół nauczania zdalnego, szczególnie wymagającego w placówkach prowadzących zajęcia praktyczne.

Pierwsza dama: Boże Narodzenie objawia nam prawdę o godności każdego człowieka