zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Dera: Decyzja TK to informacja, by stworzyć nowe przepisy

11:18, 26.10.2020;   autor: akune;   źródło: IAR

– Decyzja Trybunału Konstytucyjnego w sprawie tak zwanej aborcji eugenicznej powinna skłonić polityków do wypracowania nowych przepisów dotyczących aborcji – powiedział w poniedziałek sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera.


Podziel się:   Więcej

Według niego spór prawny, który wywołało orzeczenie Trybunału, nie powinien być rozstrzygany na protestach i demonstracjach.

Andrzej Dera zaapelował do polityków o zaprzestanie podżegania do protestów i rozpoczęcie dyskusji na temat nowych przepisów.

– Trzeba usiąść i znaleźć takie zapisy, tak je uszczegółowić, żeby nie było wątpliwości, kto może skorzystać z tych zapisów ustawy, a kogo ono nie obejmuje – powiedział prezydencki minister.

– Zamiast wyprowadzać ludzi na ulice, powinniśmy w duchu tego kompromisu, który był zapisany w ustawie, usiąść i znaleźć takie rozwiązania, które nie będą kontestowane – wyjaśnił sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP.


Dera: Wyrok TK to sygnał dla polityków. Trzeba doprecyzować przepisy
W czwartek Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis dopuszczający aborcję w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją.


Szczerski: Wróćmy do cywilizowanej formy dialogu ws aborcji
W wielu miastach w Polsce odbyły się demonstracje środowisk proaborcyjnych, które protestują przeciwko orzeczeniu Trybunału.

Organizatorzy wczorajszej akcji „Słowo na niedzielę”, której towarzyszyło hasło „To jest wojna!”, zachęcali między innymi do manifestowania w świątyniach, wieszania plakatów czy malowania haseł na elewacjach kościołów.


Szef BBN: Prezydent wyraża satysfakcję z tego, że TK stanął po stronie życia