zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Dera: jeśli mój test będzie negatywny, będę mógł wziąć udział w zaprzysiężeniu

11:27, 05.08.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Prezydencki minister Andrzej Dera wyraził przekonanie, że będzie mógł wziąć udział w zaprzysiężeniu prezydenta Andrzeja Dudy, jeśli test na koronawirusa, któremu ma się poddać w środę wypadnie negatywnie.


Podziel się:   Więcej

Zgromadzenie Narodowe, przed którym Andrzej Duda ma złożyć przysięgę rozpoczynając drugą kadencją prezydenta RP zaplanowano na czwartek. W ubiegłym tygodniu Andrzej Dera uczestniczył w posiedzeniu senackiej komisji, na którym był senator Jan Filip Libicki (KP-PSL). W sobotę Libicki poinformował, że jest zakażony koronawirusem. Większość senatorów, która zetknęła się wtedy z Libicki, odizolowała się na autokwarantannie i skontaktowała z sanepidem, by poddać się testowi.

– Byłem w czwartek na posiedzeniu komisji; na szczęście nie miałem bezpośredniego kontaktu z zakażonym senatorem Libickim - powiedział Dera w środę w TVP1. Dodał, że zgłosił ten fakt szefowej kancelarii prezydenta i dostałem zgodę na pracę zdalną. – W tej chwili nie pojawiam się w kancelarii, nie spotykam się z innymi ludźmi, a dzisiaj w godzinach popołudniowych mam badanie testowe i ono zadecyduje, co dalej - mówił sekretarz stanu w KPRP. – Czuje się dobrze, nie mam żadnych objawów, więc jestem dobrej myśli - dodał.

Powiedział, że jeżeli „wynik będzie negatywny, to nie ma przeszkód”, żeby wziął udział w posiedzeniu Zgromadzenia Narodowego.

Minister Andrzej Dera na autokwarantannie. Brał udział w spotkaniu z zakażonym senatorem
Bojkot zaprzysiężenia, to „brak szacunku dla demokracji”

Zapowiedzi absencji na zaprzysiężeniu Dudy ze strony części opozycji Dera ocenił „jako brak szacunku dla demokracji”. – Prezydent RP jest prezydentem naszego państwa, najwyższym przedstawicielem narodu i narodowi należy się szacunek przez wybranych przez naród polityków - powiedział.

Dodał, że „mówienie o quorum to prawne bajdurzenie”, ponieważ zgodnie z konstytucją prezydent składa przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym, które składa się z posłów i senatorów i „nie podejmuje żadnej decyzji, żadnej uchwały”.

Według dotychczasowych zapowiedzi w obradach Zgromadzenia Narodowego nie wezmą udziału m.in. byli prezydenci Lech Wałęsa i Bronisław Komorowski, byli premierzy Ewa Kopacz, Leszek Miller, Włodzimierz Cimoszewicz oraz były marszałek Sejmu i b. szef MSZ Radosław Sikorski, a także prezydent Warszawy i niedawny kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta RP Rafał Trzaskowski. Obecny ma być natomiast były prezydent Aleksander Kwaśniewski.

Podczas Zgromadzenia Narodowego obowiązkowe maseczki i rękawiczki