zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Dera o odwołaniu defilady: Świętować można też inaczej

10:08, 05.08.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Wojskowa defilada byłaby pięknym uzupełnieniem obchodów, ale świętować można też w inny sposób - powiedział prezydencki minister Andrzej Dera o odwołaniu defilady z okazji święta Wojska Polskiego i 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej.


Podziel się:   Więcej

We wtorek MON poinformowało o odwołaniu defilady z powodu pandemii. Parada ma zostać zorganizowana w innym terminie; pozostałe obchody mają się odbyć zgodnie z planem.

Jak powiedział Dera w środę w TVP1, o odwołaniu defilady „zadecydował zdrowy rozsądek”, a decyzje odjęto w drodze „wspólnych ustaleń”. Powołując się na doświadczenia z defilad w Katowicach i Warszawie sekretarz stanu w kancelarii prezydenta podkreślił, że gromadziły one bardzo wielu widzów.

– To jest jednak ściąganie ludzi na bardzo małą powierzchnię, bo każdy będzie chciał zobaczyć tę defiladę, i to stwarza niebezpieczeństwo. Uznano, że w sytuacji, kiedy mamy rozwój liczby zachorowań, lepiej nie stwarzać sytuacji, w których mogłoby dojść do zakażeń - mówił Dera.

– Nie jest to w tym momencie niezbędne. Świętować można również w inny sposób. Defilada oczywiście byłaby pięknym uzupełnieniem tego święta, ale aby nie narażać obywateli na możliwość zakażenia, zrezygnowano z niej - dodał.

We wtorek wieczorem MON poinformowało, że ze względu na zagrożenie epidemiczne odwołano defiladę planowaną na 15 sierpnia. Decyzja zapadła na spotkaniu ministra obrony Mariusza Błaszczaka z prezydentem Andrzejem Dudą, przedstawicielami służb sanitarnych, Ministerstwa Zdrowia oraz MSWiA. Jak podało Biuro Bezpieczeństwa Narodowego, spotkanie odbyło się w poniedziałek w BBN.

Inne uroczystości, w tym msza w podwarszawskim Ossowie, wojskowe pikniki, capstrzyki, koncerty i wystawy, mają się odbyć zgodnie z planem.

Kalendarz transmisji

Wrzesień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30  
28-09-2022
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych