zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Dera o wypowiedzi Szczerskiego: Zrobiono nieprawdziwą zbitkę

09:36, 04.03.2019;   autor: akune;   źródło: PAP

– Z wypowiedzi szef gabinetu prezydenta Krzysztofa Szczerskiego o nauczycielach i 500 plus zrobiono do celów medialnych nieprawdziwą zbitkę, chodzi o to, aby "grillować" pana ministra – ocenił w poniedziałek sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera.


Podziel się:   Więcej

Dera został zapytany w programie „Kwadrans polityczny” w TVP1 o wypowiedź Szczerskiego, w której – jak mówił dziennikarz – minister „ponoć” radził nauczycielom, „że jeżeli chcieliby sobie dorobić, to mogą sobie dorobić poprzez nietrwanie w celibacie, im więcej dzieci, tym więcej razy 500 plus”.

– To jest niestety manipulacja, która została dokonana, nic takiego pan minister Szczerski nie powiedział. Na pytanie dotyczące podwyżek dla nauczycieli wyraźnie powiedział, że nauczyciele mają w budżecie przewidziane swoje podwyżki – stwierdził Dera.

Przyznał jednak, że Szczerski powiedział, że nauczyciele oczywiście nie muszą żyć w celibacie „i w momencie, kiedy mają dzieci korzystają z innych projektów społecznych”.

– A zrobiono z tego taką zbitkę, że rada szefa gabinetu (prezydenta) jest taka, że jak chcecie mieć więcej pieniędzy, to musicie mieć więcej dzieci, co jest oczywiście przekłamaniem i manipulacją, bo nie taka była wypowiedź, nie tego ona dotyczyła. Tylko zrobiono sobie do celów medialnych, żeby grillować ministra taką zbitkę, która jest po prostu zbitką nieprawdziwą – powiedział Dera.

Wypowiedź szef gabinetu prezydenta

Podczas sobotniego „Śniadania w Trójce” Szczerski odnosząc się do planowanego strajku nauczycieli, powiedział, że „prezydent wzywa i nadal będzie wzywał do dialogu społecznego, dlatego że trzeba pamiętać, że akurat zawód nauczyciela ma tę szczególną misję, że on też ma charakter wychowawczy”. – Jeśli nauczyciele będą podejmowali akcje protestacyjne muszą robić to w ten sposób, żeby uczniowie i rodzice zrozumieli (...), dlaczego tak drastyczną formę ten protest przyjmuje i żeby to było wychowawcze – powiedział.

Szczerski stwierdził, że „jakakolwiek forma protestu w trakcie kampanii wyborczej będzie natychmiast upolityczniona”. – Nawet jeśli związki zawodowe by chciały zrobić z tego protest wyłącznie społeczny, on będzie protestem politycznym. Uważam, że każdy świadomy uczestnik życia publicznego - a przecież pan Broniarz i ZNP nim jest - musi wiedzieć o tym, że to będzie protest natychmiast wykorzystany w kampanii wyborczej, protest polityczny i cała próba tego, żeby domagać się praw nauczycieli po prostu pójdzie z dymem – powiedział.

Jak dodał, „nauczyciele nie mają obowiązku życia w celibacie”. – W związku z powyższym także te transfery, które są dzisiaj dokonywane np. dla rodzin polskich – 500 plus – to też dotyczy nauczycieli – powiedział szef gabinetu prezydenta.


Pensje nauczycieli mają wrosnąć o około 16 proc. Sejmowa komisja o wynagrodzeniach

Kalendarz transmisji

Kwiecień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30   
05-04-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych