zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Długoterminowa współpraca w dziedzinie energetyki głównym tematem wizyty w Katarze

10:05, 05.12.2021;   autor: msies;   źródło: PAP

Najważniejszym celem wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Katarze jest ustalenie długoterminowych zasad współpracy w dziedzinie energetyki; Katar jest jednym z najważniejszych partnerów Polski w dziedzinie LNG – powiedział szef Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.


Podziel się:   Więcej

W sobotę, pierwszego dnia wizyty w Katarze prezydent Andrzej Duda złożył wizytę w terminalu LNG Ras Laffan, a także odwiedził bazę Straży Ochrony Wybrzeża Kataru; część kadetów z tej jednostki szkoliła się w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. – To było wzruszające, bo widać, jak duży wkład ma Polska w budowę bezpieczeństwa państw Zatoki Perskiej. Również jesteśmy w przyszłości zainteresowani współpracą w szkoleniu sił wojskowych Kataru - podkreślił Kumoch.

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej zapowiedział, że w niedzielę - drugim dniu prezydenckiej wizyty - odbędą się spotkania oficjalne, w tym rozmowa w cztery oczy polskiego prezydenta z emirem Kataru. – Dotyczyć będzie ona spraw ważnych: perspektyw współpracy w dziedzinie energetyki, która jest kluczowa nie tylko dla naszego kraju, ale dla całego regionu, ponieważ region ten podlegał szantażowi ze strony jednego z dużych dostawców gazu, a Polska robi wszystko, by ten szantaż uniemożliwiać i wprowadzać na rynki europejskie jak najwięcej gazu kupowanego na zasadach komercyjnych, bez żadnych nacisków politycznych - zaznaczył.
Przed wizytą prezydenta w Katarze konsultacje w sprawie współpracy energetycznej
Kumoch podkreślił, że Polska sprzeciwia się używaniu surowców jako narzędzia nacisku na państwa europejskie. – Uważamy, że surowce to zwykły towar, który powinien podlegać zasadom rynku, a nie zasadom nacisków politycznych, które Rosja - niestety - stosowała i stosuje - mówił minister, podając przykład Mołdawii.

Katar jest największym producentem gazu LNG na świecie i jest z naszego punktu widzenia przyszłościowo jednym z najważniejszych partnerów w tej dziedzinie - mówił Kumoch. – Im więcej gazu komercyjnego spoza Rosji trafi do Europy, tym większą rolę będą odgrywały zasady wolnego rynku, gdzie jest czysta konkurencja - dodał.

Kumoch oświadczył, że najważniejszym celem wizyty jest ustalenie długoterminowych zasad współpracy w dziedzinie energetyki. Zwracał też uwagę na deficyt w bilansie handlowym z Katarem. – Zastanawiamy się, w jaki sposób można ten deficyt zniwelować, np. poprzez udział polskich przedsiębiorstw w przetargach, poprzez wspólne prace nad innymi źródłami pozyskiwania energii – powiedział.

– Bardzo ciekawym tematem jest temat rolnictwa. Katar w znacznej części sprowadza swoje towary rolne, jest tym zainteresowany. Polska ma tutaj sporo do zaoferowania. Jutro na ten temat będą bardzo poważne rozmowy - podkreślił szef BPM.


Para prezydencka złoży wizytę w Katarze

Kalendarz transmisji

Styczeń 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
27-01-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych