zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Dodatkowe uprawnienia dla aplikantek, które urodziły dziecko

11:32, 19.08.2019;   autor: msies;   źródło: PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Prawa o adwokaturze i ustawy o radcach prawnych, zachowującą przez dodatkowy rok uprawnienia aplikantek adwokackich i radcowskich, które nie mogły przystąpić do egzaminu z powodu urodzenia dziecka.


Podziel się:   Więcej

Zgodnie z tą nowelizacją, aplikantki adwokackie i radcowskie, które po zakończeniu aplikacji nie mogły przystąpić do egzaminu z powodu urodzenia dziecka w ostatnim roku aplikacji, zachowają uprawnienia aplikanta przez dodatkowy rok. Innymi przesłankami do zachowania uprawnień będzie też „poważna choroba” aplikanta wymagająca np. hospitalizacji przez co najmniej 21 dni w ostatnim pół roku aplikacji, albo powikłania związane z przebiegiem ciąży trwające co najmniej 30 dni w okresie ostatniego pół roku aplikacji.

Aplikacja jest praktycznym przygotowaniem do wykonywania zawodu adwokata lub radcy prawnego przez absolwenta studiów prawniczych, jej celem jest „wykształcenie umiejętności z zakresu zastępstwa procesowego, sporządzania pism, umów i opinii oraz przyswojenie zasad wykonywania zawodu”. Aby rozpocząć aplikację, należy uzyskać pozytywny wynik państwowego egzaminu, który organizuje Ministerstwo Sprawiedliwości. Aplikacja trwa trzy lata i kończy się egzaminem zawodowym, również przygotowywanym przez MS.
W uzasadnieniu zmiany przypomniano, że jeżeli „aplikant nie przystąpi do egzaminu w najbliższym terminie po zakończeniu aplikacji, rok po jej zakończeniu musi zostać skreślony przez odpowiedni organ samorządu z listy aplikantów”. „Tym samym traci on, posiadane z pewnymi ograniczeniami, prawo do zastępowania adwokata lub radcy prawnego. Utrata tego prawa może mieć wpływ na sytuację zawodową takiego aplikanta – przykładowo, po utracie prawa do zastępowania przydatność takiego aplikanta, jako pracownika kancelarii, istotnie maleje” – dodano.

Jak wskazano, obecnie „ustawa nie przewiduje żadnych wyjątków, a samorząd zawodowy musi skreślić po upływie roku od zakończenia aplikacji każdego aplikanta, bez względu na powód, dla którego nie przystąpił do egzaminu”. „Problem pojawia się, gdy z powodu powikłań w okresie ciąży, macierzyństwa lub długotrwałej i poważnej choroby aplikant nie może przystąpić do egzaminu w najbliższym terminie po zakończeniu aplikacji” – podkreślono.

W związku z tym jako uzasadniające zachowanie statusu aplikanta przez dodatkowy rok w nowelizacji wymieniono trzy przesłanki – powikłania związane z przebiegiem ciąży, poważną chorobę powodującą niezdolność do pracy lub urodzenie dziecka.

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 
20-02-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych