zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Donald Trump złożył proklamację ws. 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz na ręce prezydenta Dudy

19:09, 27.01.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

Ustanawiam 27 stycznia 2020 roku Narodowym Dniem Pamięci o 75. Rocznicy Wyzwolenia Auschwitz – napisał prezydent USA Donald Trump w proklamacji złożonej w poniedziałek na ręce prezydenta Andrzeja Dudy.


Podziel się:   Więcej

Wezwał wszystkich Amerykanów do obchodzenia tego dnia specjalnymi programami, ceremoniami, modlitwami i wspomnieniami poświęconymi zarówno ofiarom Holokaustu i prześladowań nazistów, jak i „tym mężczyznom i kobietom, którzy pomogli uwolnić ofiary tego okrucieństwa".

„W 75. rocznicę wyzwolenia Auschwitz wspominamy sześć milionów Żydów, którzy zginęli w Holokauście i składamy cześć amerykańskim żołnierzom i innym siłom alianckim, które walczyły niestrudzenie, by pokonać nazistowski reżim” – napisał prezydent USA. Podkreślił też konieczność walki z antysemityzmem i powtarzania słów …Nigdy więcej”.

Trump napisał, że „naziści wprowadzili systematyczny i metodyczny plan zgładzenia narodu żydowskiego i innych ludzi, których uważali za niepożądanych”. „Dwóch na trzech Żydów w Europie i miliony innych ludzi zostało zamordowanych. Byli wysyłani do gett, obozów koncentracyjnych i obozów śmierci, gdzie byli prześladowani, więzieni, głodzeni, torturowani i zabijani. To po prostu nie do pomyślenia, że takie barbarzyństwo wydarzyło się zaledwie 75 lat temu” – dodał prezydent USA.


Prezydent: Ponawiam zobowiązanie, by strzec prawdy o tym, co wydarzyło się w Auschwitz


Prezydent: Mam nadzieję, że nie będzie więcej prób zakłamywania historii – o to apelujemy
„Mamy zbiorowy obowiązek dopilnowania, by każde kolejne pokolenie znało prawdę”

Donald Trump stwierdził, że osoby, które przeżyły Holokaust, wciąż przeżywają koszmary tego doświadczenia.

„Tym, których przepełnia nienawiść, nie może się nigdy udać zminimalizowanie, zanegowanie czy wymazanie Holokaustu z naszej pamięci i z naszych podręczników historii. Mamy fundamentalny, zbiorowy obowiązek dopilnowania, by każde kolejne pokolenie znało prawdę” – napisał prezydent USA.

Dodał, że naród żydowski powstał z prochów Holokaustu, by zbudować współczesne państwo Izrael, które jest „wiecznym pomnikiem” jego siły. „Tym, którzy zabiegają o zniszczenie państwa Izrael i narodu żydowskiego, mówimy: +Nigdy więcej+" – dodał.

„Dziś czcimy pamięć o tych, którzy zginęli w Holokauście. Podziwiamy tych, którzy przeżyli i którzy zagwarantowali przetrwanie narodu żydowskiego. I wyrażamy dług wdzięczności, którego nigdy nie uda się spłacić, wobec naszych dzielnych żołnierzy, którzy poświęcili wszystko w imię wolności” – napisał Trump.


Premier: nie możemy pozwolić na zafałszowanie historii zbrodni w Auschwitz-Birkenau