zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Doradca prezydenta: Propozycje lidera PSL ws. wyroku TK dotyczącego aborcji służą dyskusji

09:40, 30.10.2020;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter

Propozycje lidera PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza ws. aktualnej sytuacji związanej z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego dotyczącym aborcji służą rzeczywiście jakiejś dyskusji – ocenił w piątek doradca prezydenta Paweł Sałek. Dodał, że PSL zachowuje się „w miarę racjonalnie”.


Podziel się:   Więcej

– PSL, w sytuacji, w której aktualnie jesteśmy, można powiedzieć, że zachowuje się w miarę racjonalnie. Dlatego, że te propozycje, które przedstawił przewodniczący PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, one rzeczywiście służą jakiejś dyskusji – powiedział Sałek w Polskim Radiu 24.

Lider PSL zaproponował m.in., by z uwagi na stan wyższej konieczności nie publikować wyroku TK dotyczącego aborcji.

Zaproponował także zmianę w konstytucji i na trwałe wpisanie do niej kompromisu aborcyjnego z 1993 r.

– Mamy tę sferę dyskusji, która powinna się odbywać ogólnie o tym problemie, który w tym momencie w Polsce mamy. I mamy sferę awantury, która jest tworzona przez środowiska lewicowe i międzynarodówki. No bo jeśli mają przyjechać tutaj z Niemiec jakieś osoby dla wsparcia tych zadym, które odbywają się w Polsce, to sprawa robi się międzynarodowa – zaznaczył Sałek.Prezydent: Obowiązkiem władz jest przygotowanie rozwiązania ustawowego, które uspokoi nastroje
Sałek zauważył, że środowiska „np. ta organizacja Strajk Kobiet, te panie w sposób bardzo wyraźny i jasny deklarują, to że ich nie interesuje żaden kompromis aborcyjny, albo to, co jest zapisane w polskiej Konstytucji".

– To środowisko, bardzo progresywne, żąda zmian dalej idących, jeśli chodzi o sferę aborcji. I żąda de facto aborcji na życzenie. Nawet jeśli dojdzie do dyskusji na ten temat, to te środowiska będą absolutnie żądały większego progresu w tym zakresie, będą żądały tego, żeby aborcja była na życzenie. Zgody na to, żeby aborcja była na życzenie, w polskim społeczeństwie – tak, jak obserwujemy – absolutnie nie ma – powiedział Sałek.

Jak ocenił, „to jest amunicja, to co się stało i amunicja, którą wykorzystuje także opozycja do ostrzeliwania koalicji rządzącej”.

– Wyrok Trybunału Konstytucyjnego to można powiedzieć, był tylko i wyłącznie pretekst do ataku - tak to możemy dzisiaj ocenić - na nasze państwo, a dalej mówiąc, na naszą cywilizację, tradycję i wiarę – podkreślił Sałek.Prezydent: W demokracji rozstrzygają kryteria przy urnach, a nie kryteria uliczne
Według doradcy prezydenta „to, co się wyrabia na polskich ulicach jest naganne i haniebne”. – Takiej sytuacji w Polsce jeszcze nie mieliśmy, żeby obiekty kultu religijnego, szczególnie kultu religijnego katolickiego, były narażone na taką dewastację, na takie pohańbienie. To jest sprawa, która absolutnie w polskiej tradycji nie miała miejsca. Jednocześnie jest sprawą naganną. I dzisiaj można powiedzieć, że w Polsce mamy do czynienia z wojną światów – powiedział doradca prezydenta.

Jak zaznaczył, w Polsce były różne protesty, „ale takiego języka wulgarnego jeszcze nie było na polskich ulicach”. Przyznał, że duża część protestujących to nastolatkowie i studenci.


Wielotysięczne protesty przeciw zaostrzeniu prawa aborcyjnego trwają od zeszłego czwartku. To skutek orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, który stwierdził, że przepis zezwalający – na mocy ustawy z 1993 r. – na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją.


Prezydent o protestach: Wzywam do spokoju i rozsądku

Kalendarz transmisji

Listopad 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30      
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych